Dobrze skomponowane menu Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 13:30
- Choć nie mówił o tym głośno, był smakoszem. Może nie tak wielkim, jak jego rówieśnik Rossini, ale kiedy już siadał do stołu potrafił docenić dobre jedzenie i dobre restauracje - mówi Wojciech Bońkowski autor książki "Chopin gourmet".
Audio
  • Co Fryderyk Chopin robił w kuchni, czyli o zupie żółwiowej, wykwintnych deserach i nie tylko (Sztuka jedzenia/Czwórka)
  • Czy muzyka może zmienić smak jedzenia? (Sztuka jedzenia/Czwórka)
Legenda mówi, że Fryderyk Chopin przyszedł na świat, kiedy jego ojciec grał na skrzypcach. Stąd miała się wziąć niezwykła muzykalność kompozytora
Legenda mówi, że Fryderyk Chopin przyszedł na świat, kiedy jego ojciec grał na skrzypcach. Stąd miała się wziąć niezwykła muzykalność kompozytora Foto: Pixabay/alexandria/dom. publiczna

Czytaj także
szampan 1200.jpg
Co podczas uroczystej kolacji jedzą nobliści?

W pewnym senie na życie polskiego kompozytora można spojrzeć jak na wielką kulinarną podróż. W zależności od miejsc, w których bywał, żywił się tradycyjnymi polskimi daniami, kuchnia francuską i specłałami z Balearów. Uwielbiał gorącą czekoladę, a w słynnej paryskiej restauracji Le Rocher de Cancale zamawiał owoce morza dla całego towarzystwa.- Typowy posiłek Fryderyka Chopina, który jadał w europejskich metropoliach, składał się z przystawki ze szparagów, zupy najczęściej... żółwiowej oraz z dania głównego: pieczonego kurczęcia, gulaszu, wołowiny. Wtedy o wegetarianizmie nikt jeszcze nie słyszał - mówi muzykolog i gość Czwórki.


Czytaj także
witkacy 1200.jpg
Witkacy od kuchni. "Wątróbka, racuchy i szkice barowe"

Dlaczego Fryderyk Chopin zajadał się ostrygami? Ile wydawał na swoje ubrania? Czy bywanie w ekskluzywnych restauracjach miało wpływ na jego muzykę? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Wojciech Bońkowski (muzykolog, autor książki "Chopin gourmet")

Data emisji: 11.03.2018

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Twin Peaks. Miasteczko grozy, w którym można dobrze zjeść

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 14:56
Na ekranach telewizorów znów pojawi się kultowa tablica z napisem "Miasteczko Twin Peaks", a z głośnika popłynie motyw muzyczny Badalamentiego. - W tym serialu jedzenie jest wszędzie i znaczy więcej niż nam się wydaje. Pojawia się ono w kluczowych momentach - mówił dziennikarz Marcin Radomski.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Durian - owoc dla odważnych

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 14:50
Jak ser pleśniowy, jak syrop z cebuli i śmietany albo... jak zgniłe mięso. Są tacy, którzy twierdzą, że durian to najbardziej śmierdzący owoc na świecie.
rozwiń zwiń