Wystawy online. Sztuka, którą zobaczysz w sieci

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 15:51
Od starożytności po sztukę współczesną. Instytucje kultury, muzea i galerie sztuki na całym świecie zapraszają na wirtualne zwiedzanie bez wychodzenia z domu. 
Audio
  • Muzea na świecie udostępniają swoje zbiory online (Sobotologia/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: StockSnap/Pixabay

Zabytki Luwru bez tłumów i kolejek

Jak wszystkie ośrodki kultury we Francji również Luwr został zamknięty na czas pandemii, ale część kolekcji, które są własnością muzeum możemy oglądać zdalnie. W tym momencie we własnych domach oglądać możemy zabytki kultury antycznej dzięki pokaźnej kolekcji sztuki starożytnego Egiptu, barokową Galerię Apollina, oraz wystawę opowiadającą historię Luwru, który pierwotnie pełnił funkcję twierdzy.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Musée du Louvre (@museelouvre)

Strona dostępna jest w kilku wersjach językowych m.in. angielskim. Ogromną kolekcję (w tym Mona Lisę Leonardo Da Vinci) dzięki uprzejmości muzeum możemy oglądać w dowolnym czasie, bez pośpiechu.

British Museum w VR. Spacer po muzeum jak oś czasu w grze komputerowej

Dzięki technologii virtual reality historyczne muzeum brytyjskie, którego siedziba usytuowana jest w centrum Londynu możemy przejść jak grę komputerową. W współpracy z Google stworzył planszę, dzięki której możemy poznawać historię Wielkiej Brytanii i sztukę.

Poza tym muzeum oferuje również wirtualne zwiedzanie. Każdy z eksponatów jest nie tylko sfotografowany, ale i opisany, dzięki czemu nie skupiamy się wyłącznie na obrazach, ale mamy możliwość poznać spory wycinek historii związany z danym obiektem.

Wyprawa do Meksyku bez ruszania się z fotela i pięć wieków sztuki w MET Gallery

W Muzeum Antropologicznym w stolicy Meksyku znajdziemy zabytki, dzięki którym możemy poznać obyczaje i kulturę rdzennej ludności tego regionu. Zbudowane w 1964 roku poświęcone jest archeologii i historii meksykańskiego dziedzictwa przedhiszpańskiego. Oferuje 23 sale wystawowe, gdzie znajdziemy m.in. sztukę cywilizacji Majów.

A jeśli chcemy kompleksowo prześledzić ewolucję sztuki malarskiej, polecamy wybrać wirtualną kolekcję MET Gallery. Od scen rodzajowych i biblijnych po osiemnastowieczne krajobrazy.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez The Metropolitan Museum of Art (@metmuseum)


Muzeum, które kolekcjonuje włosy. W imię sztuki i na szczęście

Co znajdziemy w wirtualnych zbiorach poza sztuką klasyczną? Możemy zajrzeć np. do muzeum włosów. W jednym z tureckich muzeów znajdziemy obszerną kolekcję składającą się z... pukli włosów. Jak głosi legenda pierwszy pukiel został podarowany właścicielowi zakładu ceramicznego przez jego przyjaciółkę, która właśnie opuszczała miasto. Historią zainteresowały się inne odwiedzające zakład kobiety, które podarowywały właścicielowi swoje pukle. Tak powstała ogromna kolekcja, licząca 16 tysięcy pukli.

Swoje podwoje otwierają dla nas także Galeria Uffizi we Florencji, Muzeum Pergamońskie w Berlinie, National Museum of Modern and Contemporary Art w Seulu, National Gallery of Art w Waszyngtonie i wiele, wiele innych. O zbiorach, które możemy oglądać wirtualnie będziemy opowiadali na antenie Czwórki.
***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzą: Patryk Kuniszewicz

Goście: Błażej Grygiel (kulturoznawca), Joanna Rozbicka (korpopirania)

Data emisji: 28.03.2020

Godzina emisji: 9.05

ac

Czytaj także

Galerie na świecie: projektowanie rzeczywistości i sztuka bez etykietek

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 15:33
Zaczynamy od wystawy "Domestic Bliss", którą możemy oglądać w Gallery of Modern Art w Glasgow.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Farba znaczy krew. Kobiety o kobietach i malarstwie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 12:03
- Tytuł wystawy "Farba znaczy krew" to przewrotne siegnięcie po tytuł innego utworu kultury - książki byłego myśliwego Zenona Kruczyńskiego - wyjaśnia Natalia Sielewicz, kuratorka ekspozycji w MSN. - Publikacja była pewnego rodzaju comingoutem, opisaniem całego procederu myśliwstwa - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie: plac zabaw dla dorosłych i ukryte znaczenia obrazów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 20:31
W poszukiwaniu najciekawszych wystaw na świecie tym razem odwiedzamy Holandię, Włochy, Niemcy i Stany Zjednoczone. Zajrzymy m.in. na holenderski plac zabaw tylko dla dorosłych, opowiemy o multimedialnej wystawie poświęconej historii Atlanty, a do Berlina wyruszymy śladami ikony walki z apartheidem i jednego z najważniejszych działaczy na rzecz praw człowieka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkretna architektura i zmysłowe malarstwo Anny Panek

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 15:50
Anna Panek jest malarką i architektką. W swojej praktyce artystycznej łączy, a zarazem przeciwstawia sobie te dwie dziedziny. - Architektura jest konkretna, oddziela człowieka od natury. Malarstwo jest zmysłowe, sensualne i instynktowne. Pozwala nam przetrwać w naturze - wyjaśnia gość Czwórki.
rozwiń zwiń