Koronawirus u psów i kotów. "Nie przenosi się na ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 13:32
W związku z pandemią koronawirusa pojawia się coraz więcej fake newsów. Jeden z nich dotyczy możliwości zakażenia wirusem, przenoszonym przez psy czy koty. Czy od zwierząt można "przejąć" chorobę, albo czy to działa w dwie strony? To sprawdziliśmy w Czwórce.
Audio
  • Czy możliwe jest zakażenie koronawirusem człowieka od psa czy kota? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: gpointstudio/shutterstock.com

sinice1200.jpg
SPRAWDŹ TAKŻE Czy w tym roku w Bałtyku będą sinice? >>>

Pierwotnym źródłem koronawirusa miały być nietoperze. Ale między nimi, a człowiekiem miało być jeszcze jedno zwierzę. Jak przekonywał w rozmowie z Czwórką dr hab. Ernest Kuchar, lekarz chorób zakaźnych grupy Lux Med. - Na chwilę obecną nie wiemy, jakie to było zwierzę, ale wiemy, że w mieście Wuhan w Chinach zarazili się ludzie, którzy robili zakupy na targu z żywym towarem. W tej chwili w Polsce wirus przenosi się wyłącznie między ludźmi - zapewniał ekspert.

ZOBACZ TAKŻE Piski i szumy w uszach - jak bardzo są niebezpieczne? >>>

Jak tłumaczył warto jednak zwrócić uwagę na to, że wirusy są swoiste gatunkowo. Wyróżniamy te ludzkie i te zwierzęce. - Zwróćmy uwagę, że w większości przypadków, z wyjątkiem na przykład wścieklizny, nie zarażamy się od zwierząt. Ale o koronawirusie nie wiemy jeszcze wszystkiego, więc zalecałbym zachowanie ostrożności - podkreślał Ernest Kuchar.

Zaś jak tłumaczył Paweł Bielecki, weterynarz, koronawirus u psa czy kota to inny typ wirusa niż ten, który może się przenosić pomiędzy ludźmi. - Wyobraźmy sobie to na przykładzie ludzi: są ludzie o różnych kolorach skóry, choć należymy do tego samego gatunku homo sapiens. Tu jest podobnie - mówił ekspert i mówił, czym objawia się choroba u czworonogów. - Na przykład u psów to objawy ze strony przewodu pokarmowego w postaci biegunek i wymiotów. U kotów to zapalenie przewodu pokarmowego, którego możemy nawet nie zauważyć, ale które może prowadzić do powikłań. Zwierzęta zakażać się mogą, w obrębie gatunku, drogą kropelkową, pracuję w tym zawodzie 25 lat, i przez ten czas w tej kwestii nic się nie zmieniło.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotował: Weronika Puszkar

Data emisji: 13.03.2020

Godzina emisji: 12.37

kd

Czytaj także

Jak pracuje groomer? "Fryzjer i przyjaciel zwierząt"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 14:00
- Czeszemy psy, kąpiemy z użyciem specjalnych kosmetyków, obcinamy pazurki, trymujemy, strzyżemy sierść. Czasem pracujemy też nad zachowaniem nie tylko psa, ale i klienta - mówiła Karolina Mroczek, groomerka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słonie, jaguary, niedźwiedzie. Jak dzikim zwierzętom leczy się zęby?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 15:06
Dźwig, piła, dłuto - to standardowy zestaw stomatologiczny dla słonia. - Podczas zabiegu słoń leży na boku, potężne respiratory pompują tlen. W operacji bierze udział nawet kilkanaście osób, które monitorują oddech, serce, robią zdjęcia roentgenowskie. To ciężka fizyczna praca – opowiadała Agnieszka Czujkowska z warszawskiego Zoo.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekstremalne zwierzęta. Jak wytrzymują niskie temperatury?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 17:18
Istnieją gatunki zwierząt, którym niestraszny siarczysty mróz. Wszystko dzięki ich wyjątkowej budowie ciała i odpowiedniej powierzchni. Poznajcie ekstremalne gatunki, które zasiedliły najmroźniejsze miejsca na Ziemi. 
rozwiń zwiń