Zrób sobie grę - taką jak chcesz!

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 12:47
Okazji do nudzenia się w czasie pandemii jest wiele. Nie warto z nich korzystać, a wolny czas lepiej wykorzystać na stworzenie gry: karcianej lub planszowej. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alina Demidenko/shutterstock.com
puzzle1200.jpg
Pokochać puzzle na nowo - dla mózgu i relaksu

Raz na jakiś czas, każdy z nas lubi wieczorem porywalizować z rodziną czy przyjaciółmi. Chętnie sięgamy po Monopol, Dixit czy Pociągi, grywamy w makao i pokera. Ada Janiszewska i jej rozmówcy polecają urozmaicić te wieczory i samemu stworzyć grę. 


Posłuchaj
06:13 czwórka sobotologia 23.01.2021 gry.mp3 Eksperci podpowiadają jak stworzyć grę (Sobotologia/Czwórka)

 

- Na samym początku tworzenia gier warto spróbować stworzyć grę z kategorii gier logicznych, która będzie raczej nastawiona na historię i dążenie do jakiegoś celu czyli np. dojście do mety, wykonanie iluś zadań, niż tworzenie gry, w której celem będzie zdobycie jak największej liczby punktów - radzi Marek Chołostiakow, wydawnictwo Moduko. - Zdobywanie punktów wiąże się z koniecznością opracowania bardzo dobrego balansu gry, co jest już dużym wyzwaniem, nie tylko dizajnerskim, ale również matematycznym - dodaje. - Gra logiczna może być łatwiejsza. 

Ciekawie możemy też bawić się z grami karcianymi. W tym wypadku możemy skorzystać z kart, które już mamy w domu.  - To może próba wybrania swojej ulubionej gry: remik, poker, makao i modyfikacja tych reguł - podpowiada specjalista. - Możemy opracować różne warianty, co by było gdyby: można było grać w parach, wprowadzimy piąty kolor, na ręce będziemy mieć sześć kart, a nie tylko pięć. To może pokazać różne możliwości - dodaje. 

Posłuchaj:


lampa sól lampka solna światło 1200.jpg
Naświetlamy się. Jak zrekompensować sobie brak słońca?

Magda Majsiej, właścicielka pracowni rękodzielniczej Ptaszarnia, podpowiada, że do pracy nad grą warto zgromadzić pewne rzeczy.  - Gdy decydujemy się zrobić grę to warto parę rzeczy mieć np. kartony, pudełeczka, wszystko co nam się wyda potrzebne, nakrętki, pianki, papiery i oczywiście takie plastyczne rzeczy do malowania, rysowania, kleje, taśmy, klej na gorąco -wymienia. 

Temat planszówek to skarbnica pomysłów. Rozmówczyni Ady Janiszewskiej wspomina szkolne warsztaty z dziećmi, na których wspólnie stworzyli grę opartą na przygodach Pana Kleksa, a każdy uczeń malował swoją część planszy. Magda Majsiej podkreśla, że nie każda gra musi też mieć plansze, czasem wystarczą same karty, czasem story stones (kości lub kamyki do tworzenia opowieści), a czasem tylko kości. Jedyne co nas ogranicza to nasza wyobraźnia. 

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 23.01.2020

Godzina emisji: 10.14

pj

Czytaj także

Planespotterzy. Pasjonaci z głową w chmurach

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 13:30
W Polsce w latach 30. ubiegłego wieku co drugi chłopiec chciał zostać lotnikiem. Udawało się to nielicznym. Pozostali przecierali szlaki planespotterom - współczesnym łowcom statków powietrznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchasz muzyki? Najlepiej z winyla

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2021 13:28
Czarne krążki przeżywają swój renesans i powracają do łask, a najwięksi koneserzy muzyki zawsze wybiorą właśnie je. - Przede wszystkim za płytami winylowymi przemawia ich jakość. Były produkowane w latach 50. - 90., wtedy wszystko robiło się solidnie. Winyle mają lepszy dźwięk niż płyty CD czy MP3 - mówi Kamil Rolnik ze sklepu Vinyl Tamka.
rozwiń zwiń