Jak wybrać idealną poduszkę?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 14:58
Nieodpowiednio dobrana poduszka może być przyczyną kiepskiej jakości snu. Na rynku dostępne są poduszki w wielu rozmiarach, kształtach, wypełnione grochem, bądź pierzem, albo gąbką - którą z nich wybrać?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Yuganov Konstantin

shutterstock_1046365096 spanie 1200.jpg
Jak spać, żeby się skutecznie wyspać?

Do wyboru są m.in. poduszki okrągłe i kwadratowe. Zdaniem fizjoterapeuty Michała Dachowskiego to właśnie kształt poduszki jest jednym z ważniejszych czynników, które mają duży wpływ na jakość naszego snu. - Każdy ma inną wielkość głowy i inne specyficzne wygięcie kręgosłupa na wysokości karku. Poduszka powinna więc przede wszystkim jak najbardziej dopasowywać się do kształtu naszego ciała. Gorzej, gdy ostatecznie wyprofilowana została już w przez producenta - tłumaczył w rozmowie z Czwórką ekspert. 

Posłuchaj
04:14 Czwórka/Stacja Nauka - poduszki 08.01.2021 .mp3 Jak wybrać idealną poduszkę, która pozwoli nam na długi i głęboki sen? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Spanie 1200.jpg
Nie ma sensu spać dłużej. Warto spać głębiej

Wypełnienie poduszki także ma znaczenie - im bardziej poddaje się naszemu ciężarowi i układa się do naszego ciała, tym lepiej. Ważne, by zawierało jak najmniej plastiku i tworzyw sztucznych. Jeśli wnętrze składa się z puchu - trzeba uważać, by nie przesadzić z jego ilością. - Pamiętamy poduszki naszych babć. Były ogromne i wypełnione pierzem tak, że można było na nich siedzieć, to nie było zdrowe dla kręgosłupa - mówił ekspert. - Po uciśnięciu poduszka powinna mieć między 4, a 6 cm. Jest to najbardziej właściwe dla naszych karków. Małe "jasieczki" także nie będą dobrym rozwiązaniem.

Czytaj także:

Jak przekonywał ekspert, warto zadbać o poduszkę dla osób od 3. roku życia. Najlepiej, jeśli wyprodukowano ją z tworzyw, które nadają się do tego, by je regularnie czyścić. - Śpimy ocierając głowę o poduszkę, dlatego higiena to bardzo ważny aspekt - podkreślał ekspert w rozmowie z Czwórką. Zwłaszcza, że nieodpowiednio dobrana poduszka oznacza poważne konsekwencje. - Niemożność zaśnięcia, wybudzanie w nocy, a rano - odczuwalny ból karku i pleców to tylko niektóre z nich - mówił Michał Dachowski. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Data emisji: 08.01.2020

Godzina emisji: 12.34

kd

Czytaj także

Jawa czy sen? To omamy hipnagogiczne - mogą dopaść każdego

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 15:08
Procesom zasypiania i budzenia się mogą towarzyszyć omamy, są podobne do snów, ale bardziej żywe, realistyczne i raczej bez narracji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Domowe SPA. Bądź piękna w kwadrans

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 13:00
W kapciach i w dresie, ale za to z promienną cerą i błyszczącymi włosami - zachęcamy by tak powitać 2021 rok. Co więcej - wszystkie zabiegi pielęgnacyjne możesz wykonać w sylwestra. I to nie wychodząc z domu.
rozwiń zwiń