ANIMOCJE. W filmie animowanym liczy się wyobraźnia twórcy

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2022 13:41
Dobiega końca Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMOCJE, wyjątkowa propozycja dla miłośników animacji. W tym roku znów nie zabrakło wyjątkowych atrakcji. 
Animocje w Centrum Kultury w Bydgoszczy
Animocje w Centrum Kultury w BydgoszczyFoto: Marta Zinkiewicz/Czwórka

ANIMOCJE to tydzień filmowych wrażeń, pokazów konkursowych, projekcji specjalnych i spotkań z twórcami. - Ten festiwal to wachlarz animacji różnego rodzaju, na lekkie i poważne tematy - przypomina Czwórkowa reporterka Marta Zinkiewicz. - Wiele z tych filmów porusza kwestie poważne, trudne, budzące emocje - dodaje. 

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych od lat udowadnia, że animacje to nie tylko bajki dla dzieci, ale również wspaniałe filmy dla dorosłych. Wiele z prezentowanych filmów zachwyca, skłania do myślenia, do interpretacji tego, co widzimy na ekranie. 

- Do konkursu przyjęliśmy filmy wyprodukowane nie wcześniej niż 1 stycznia 2020 roku. Wśród nich były te, które poruszały tematy covidowe i każde inne, bardziej aktualne. W filmach, które wybraliśmy do konkursu, najwięcej było obrazów o rodzinie, o trudnych w niej relacjach - mówi Weronika Płaczek, dyrektor imprezy. - Tegoroczny festiwal zrobiliśmy wokół hasła Coexist, które wymyśliliśmy w zeszłym roku, a które w związku z wojną na Ukrainie nabrało zupełnie innego kontekstu - mówi. 

ANIMOCJE są okazją do poznania twórczości z całego świata. Umożliwiają zobaczenie dzieł z Azji, Ameryki Północnej czy Południowej. 

Czy werdykt jury zaskoczy nas? 

- Poziom tegorocznego konkursu festiwalu jest niezwykle wysoki - ocenia Olga Bobrowska, jurorka w Konkursie Międzynarodowym. - Nasza dyskusja była bardzo długa, nie było oczywistego zwycięzcy. Myślę, że nasz werdykt będzie zaskakujący - dodaje. - To, co widzimy w tych bardzo zróżnicowanych stylistycznie, tematycznie i estetycznie filmach, to skupienie na kruchej, delikatnej psychice jednostki, na poszukiwaniu stref bezpieczeństwa, ale nie komfortu. Twórcy koncentrują się na pozostaniu sobą, integralną jednostką, na przekór otaczającej, brutalnej rzeczywistości. W tym sensie to był trudny program, wymagający, konfrontujący nas z bardzo trudnymi pytaniami. Bardzo się cieszę, że zostałam przed tymi pytaniami postawiona i mogłam sobie odpowiedzieć na nie tutaj w kinie - podkreśla. 


Posłuchaj
07:58 czwórka sobotologia 09.04.2022.mp3 Relacja z festiwalu ANIMOCJE - Marta Zinkiewicz (Sobotologia/Czwórka)

 

Filmy prezentowane na ANIMOCJACH dotykają bardzo różnych tematów, zastosowana przy ich produkcji technika też jest różnorodna. - To, co jest w animacji najistotniejsze, wiodące, to wyobraźnia twórcy, zdolność do wytworzenia zupełnie unikatowego świata, zupełnie nowej rzeczywistości, w której wszystko jest możliwe - mówi Olga Bobrowska. - Język animacji pozwala unieważnić wszelkie nasze pojęcia o rzeczywistości i prawach fizyki. Drugim, według mnie, wyznacznikiem przyjemności odbiorczej, który może wiązać się z animacją, to gotowość odbiorcy, otwarcie na najdziwaczniejsze światy stworzone przy pomocy animacji - dodaje.

Animacja i inne sztuki

Animacja może działać sama, ale świetnie współgra z aktorstwem, grami komputerowymi, sztukami wizualnymi czy muzyką. - Staraliśmy się zwracać uwagę na połączenia animacji z różnymi sztukami, z muzyką również - mówi Weronika Płaczek. - Muzyka jest w animacji dosyć istotna, bo duża część tych krótkich metraży to są filmy bez dialogów, więc dźwięki są często elementem, który nadaje ton, prowadzi narrację w filmie animowanym - dodaje. 

Jednym z elementów ANIMOCJI jest wydarzenie koncertowe. 8 kwietnia odbył się pokaz filmu Low Voltage Dynamo, do którego grana była muzyka na żywo. Widzowie, ale także sami autorzy animacji z Helsinek, muzykę do tego obrazu usłyszeli pierwszy raz. - Właśnie skończyliśmy to oglądać i chyba nie jestem w stanie powiedzieć nic więcej poza tym, że czad totalny, że głowa wybucha, czacha paruje! - podsumowała Natalia Koziel-Kalliomäki, współtwórczyni Low Voltage Dynamo. - Chłopaki z zespołu you.Guru zrobili świetną robotę - zauważa. 

Czwórka jest patronem medialnym festiwalu. Koniec festiwalu - 9 kwietnia. 

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Szymon Jaworski

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 09.04.2022

Godzina emisji: 09.13

pj

Czytaj także

"Piosenki o miłości" - film, który mieni się znaczeniami

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2022 10:41
"Piosenki o miłości" to film o Alicji i Robercie, młodych ludziach z dwóch różnych światów, połączonych wspólną pasją i miłością. - To romantyczna, słodko-gorzka opowieść o talencie, ambicjach i wielkim uczuciu - ocenia Czwórkowa reporterka, a szczegóły zdradza reżyser obrazu Tomasz Habowski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nakręcone kropki. Ksawery Kirklewski o klipie dla Maxa Coopera

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 16:40
Ksawery Kirklewski jest grafikiem, animatorem, programistą i zdobywcą nagrody Music Video Award w kategorii MV Export.  
rozwiń zwiń