X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odnaleziony ślad po mezuzie - odpowiedź na tęsknotę rodzin

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 11:02
Mezuza to jeden z podstawowych przedmiotów związanych z kulturą żydowską. Żydzi, opuszczając swe domu, często wyrywali mezuzy, dziś MI POLIN szuka po nich śladów.
Audio
  • Aleksander Plugar opowiada o poszukiwaniach śladów po mezuzach (Pasjonauci/Czwórka)
Meuza
MeuzaFoto: pixabay

Mezuza to z hebrajskuego futryna drzwiowa – zwitek pergaminu z naniesionymi dwoma fragmentami Tory Księga Powtórzonego Prawa, umieszczony w pojemniku wykonanym z dowolnego materiału. - Mezuzy umieszczane są na wszystkich futrynach w żydowskich domach. Po prawej stronie na wysokości wzroku - wyjaśnia Helena Czernek. 

Mieszkańcy domów podczas ucieczki w trakcie wojny zabierali mezuzy, wyrywając je z drzwi. Aleksander wraz z Heleną chcą uczcić pamięć mieszkańców tych domów. - Nasza podróż zaczęła się 6 lat temu - wspomina Aleksander Prugar. - Każdego roku staramy się regularnie odwiedzać 20 miejscowości. Ostatnio robiliśmy inwentaryzację naszych podróży,  odwiedziliśmy 94 miejscowości przez 6 lat. A odwiedziliśmy je dlatego, że jesteśmy poszukiwaczami - dodaje. 

Przygoda Heleny i Aleksandra potrzebuje pasji i cierpliwości. Gość Beaty Kwiatkowskiej nazywa to "wiarą w to, że odnalazło się to, co się lubi". 

Poszukiwanie śladów po mezuzach to pewien rodzaj misji, która połączyła mnie i Helenę Aleksander Prugar

Podczas swych wypraw po miastach, miasteczkach, wsiach, Helena i Aleksander wchodzą do wielu ruin, opuszczonych zabudowań. Gość Czwórki zdradza, że przez lata wykształcili pewne metody działania, zachowania. Zawsze dbają o bezpieczeństwo. 

- Szukamy śladów po mezuzach, które można rozpoznać w dosyć łatwy sposób - to są nacięcia na futrynie - wyjaśnia Aleksander Prugra. - Szukamy ich, bo są dla nas skarbem historycznym, pozostałością po dawnych przedwojennych czasach. 

Nasze poszukiwania charakteryzuje też pewna tęsknota za tym światem, który był multikulturowym, w bardzo tradycyjnym sensie i niezwykle utrwalonym przez czas, był pewną  właściwością naszego kraju Aleksander Prugar

Duet MI POLIN nie kończy swej pracy jedynie na wycieczkach po Polsce, zwiedzaniu ruin i szukaniu śladów. - Mając ślad i adres jesteśmy w stanie zidentyfikować przez badania archiwalne właścicieli tych mezuz, które zniknęły 70 lat temu - podkreślają poszukiwacze, ale dają też śladom drugie życie wykonując specjalne odlewy śladów po mezuzach z brązu. - Brąz zapewnia naszej historii nieśmiertelność - podkreśla gość Beaty Kwiatkowskiej.  

Zdarza się, że Aleksander Prugar i Helena Czernek dostają informacje od potomków dawnej rodziny żydowskiej, gdzie szukać śladów po mezuzie. Tak było ze szczebrzeszyńską rodziną Silbermanów, o poszukiwanie śladów której zgłosił się ich krewny z Nowego Jorku. - Dziś potomkami Żydów kieruje ogromna tęsknota, tęsknią za dawnym domem, domem rodziców czy dziadków - podkreśla gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Aleksander Prugar (poszukiwacz śladów po mezuzach, połowa duetu MI POLIN)

Data emisji: 25.01.2020

Godzina emisji: 11.15

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartosz Bielenia: "Boże Ciało" mówi samo za siebie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 13:00
- Nasza nominacja do Oscara wydaje się być efektem działania filmu - mówi Bartosz Bielenia, odtwórca głównej roli w filmie Jana Komasy. - To jest dla nas wyjątkowe - dodaje podczas rozmowy z dziennikarką Czwórki.
rozwiń zwiń