X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Być asystentką Olgi Tokarczuk. "To żywioł, w którym czuję się najlepiej"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2020 11:26
Iryna Vikyrchak jest poetką, animatorką kultury, od 2019 roku asystentką Olgi Tokraczuk. W Czwórce opowiadała, jak się pracuje z noblistką. 
Audio
  • Prawa ręka Noblistki. Iryna Vikyrchak o pracy asystentki Olgi Tokarczuk (Pasjonauci/Czwórka)
Beata Kwiatkowska, Iryna Vikyrchak
Beata Kwiatkowska, Iryna Vikyrchak Foto: Aleksandra Jasińska

Moją pasją są wydarzenia, podczas których czytelnicy mają możliwość spotkania się z autorem/autorką. Lubię tworzyć przestrzenie, w której pisarz i czytelnik mogą się spotkać i wspólnie porozmawiać o literaturze Iryna Vikyrchak

Iryna Vikyrchak doskonale orientuje się w świecie książki, jest promotorką czytelnictwa, redaktorką. Była dyrektorką wykonawczą festiwalu Meridian Czernowitz, jest założycielką Międzynarodowego Festiwalu Opowiadań Intermezzo w Winnicy. W zeszłym roku przyjęła propozycję Olgi Tokarczuk i została jej asystentką.

Ta współpraca zaczęła się od SMS-a. To, co poza pracą łączy ją z Noblistką to jak mówiła pasja do literatury. Sama jest poetką i czytelniczką, postanowiła zająć się literaturą także zawodowo. - Nie wiedziałam, że funkcja, którą pełnię, będzie tak widoczna. Praca managera kultury polega na tym, żeby dbać o to, żeby wszystko działało jak należy. To, co dzieje się na pierwszym planie ma być perfekcyjne - opowiadała Iryna Vikyrchak. - Jestem asystentką, managerem kultury, koordynatorem. W zakres mojej pracy wchodzi dużo obowiązków - mówiła. 

Na czym polegają? Jak i w czym wyręczyć noblistkę? Jak zarządza się wizerunkiem noblistów? O tym w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Iryna Vikyrchak (asystentka Olgi Tokarczuk)

Data emisji: 8.02.2020

Godzina emisji: 11.10

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Radio - pasja, miłość, wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 07:23
Radio to nie tylko spikerzy, prezenterzy, dziennikarze. Radio to nie tylko ludzki głos, to dźwięk, to realizatorzy oraz sprawy techniczne. To też archiwum. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zupa z kleju, smażona szarańcza, rybie flaki - głodowa książka kucharska

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 11:43
Artystka Karolina Brzuzan stworzyła książkę kucharską, która ma pokazać i wyeksponować problem głodu na świecie. Jak mówi autorka, publikacja stoi w sprzeczności do tego, co znajdziemy na kartkach zwykłych książek kucharskich, czyli sytości, przepychu, czy bogatych dań.
rozwiń zwiń