Być stewardessą. "W tej pracy nie ma miejsca na rutynę"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 18:00
- Podczas dużych turbulencji z reguły widzę dwa typy pasażerów: ci, którzy zapinają pasy, boją się ruszyć, albo ci, którzy zachowują się tak, jakby byli w zupełnie innym samolocie, na przykład wychodzą własnie do toalety - opowiada o tajnikach swojej pracy stewardessa Anna Klukowska.
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: S_Photo/Shutterstock.com/domena publiczna/

wojciech przylipiak 1200.jpg
Wczasy w PRLu. Czy dziś inspirują?

Najchętniej lata do Chicago czy Nowego Yorku. Choć nie jest pilotem, to od jej pracy zależy komfort pasażerów samolotu. - Gdy zaczęłam latać, słowo "rutyna" zniknęło z mojego słownika - opowiada w rozmowie z Czwórką Anna Klukowska. - Bo każdy lot jest inny. Zawsze lata się z innymi osobami, różnymi samolotami, w różne kierunki świata - tłumaczy.

Posłuchaj
04:51 CZWÓRKA 12.09.2020 PASJONAUCI stewardessa.mp3 O swojej pracy - pasji opowiada Anna Klukowska (Pasjonauci/Czwórka) 

komiks 1200.jpg
Rysownik komiksów - gdy praca jest pasją

Jej dzień pracy zaczyna się w tzw. sali przedstartowej, gdzie przed lotem stewardzi spotykają się, by ustalić plan na nadchodzący lot. - Po przyjściu sprawdzam z kim i dokąd lecę. Przed lotem sprawdzamy jeszcze sprzęt, mamy też briefing z kapitanami i załogą. Sprawdzamy, czy wszyscy są przygotowani do rejsu: padają pytania o zasady bezpieczeństwa i czynności w razie ewakuacji - wymienia stewardessa.

Opowiada też o procedurach w sytuacji zagrożenia. - Zachowanie "zimnej krwi" to kwestia charakteru, usposobienia. W procedurach zaś zawarte są konkretne komendy - tłumaczy gość Czwórki. - Stewardzi nie mogą się jednak stresować, jeśli chcą, by spokojni pozostali pasażerowie. 

biżuteria fabryka manufaktura 1200.jpg
Zawód - jubiler. Czy piękno może się opatrzeć?

Sprawdź także:

Najdłuższy lot trwa ok 12 godzin, najczęściej to podróż do USA. - Takie lubię najbardziej, bo wtedy ze wszystkim się wyrabiamy. Gdy lot trwa krótko, obsługa samolotu może nie zdążyć m.in. z serwisem - opowiada Anna Klukowska, która podsumowała swego czasu godziny swojej pracy i wyliczyła, że już kilkakrotnie obleciała dookoła Ziemię.

Czytaj także:

Bycie stewardessą to praca także w weekendy. - Dni pracy mamy w miesiącu dość dużo, jednak grafik dostajemy z odpowiednim wyprzedzeniem, więc mogę zaplanować sobie czas - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką. I jak podkreślała, dziś, po 2,5 roku latania, nie widzi siebie w innym zawodzie. - Wiem, że latanie to moja praca marzeń, nie wyobrażam sobie już powrotu na ziemię - mówi Anna Klukowska. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Materiał: Szymon Jaworski

Data emisji: 12.09.2020

Godzina emisji: 11.45

 kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Fabryka Snów jest w stanie spełnić filmowe marzenia Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 12:50
To pytanie amerykańskim producentom filmowy zada Dawid Junke, który w ramach stypendium Fulbrighta wyrusza w podróż do USA. - Polskie kino dla Amerykanów to już nie tylko wielcy Mistrzowie. To także młode pokolenie twórców. To bardzo doceniane "Córki Dancingu" i świetnie przyjęte "Boże Ciało" - opowiada. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pasja nie idzie na wakacje. O życiu między stacjami

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 14:21
Wchodzimy do pociągu, zajmujemy miejsce w przedziale i ruszamy w dal. Tak podróż pociągiem wygląda z perspektywy pasażera. Czym jest dla maszynisty? O tym opowiedział nam Marcin Tomasz Fiałkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuchnia na statku. Bywa, że garnki spadają

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 14:17
Michał Kotecki, szef kuchni, do pracy idzie minutę. W kuchni dba by noże i przybory kuchenne oraz garnki nie spadały na podłogę, gotuje jak w najlepszej restauracji, a gdy zbytnio buja zamyka kuchnię. 
rozwiń zwiń