Kasia Dydo - dziennikarka i dyplomowana projektantka mody

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 12:29
Dziennikarka radiowej Czwórki Kasia Dydo została projektantką mody. Dyplomowaną i z wyróżnieniami. Jej pierwsza kolekcja "Cała w kwiatach" została doceniona nie tylko przez jurorów pokazu dyplomowego, ale też przez m.in. Muzeum Etnograficzne w Warszawie.
Kasia Dydo w pracowni.
Kasia Dydo w pracowni.Foto: mat. prywatne

Wejście na Mount Everest na bosaka

Na co dzień Kasia Dydo prowadzi audycje "Stacja Kultura" i "Ratujemy świat". Modą interesowała się "od zawsze", a w pandemii postanowiła rozpocząć naukę w prestiżowej szkole projektowania kostiumów i ubiorów - Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie. 28 września ukończyła ją z wyróżnieniem. Została także doceniona trzema innymi wyróżnieniami - od Teatru 6. Piętro, RISK Made in Warsaw i Państwowego Muzeum Etnograficznego. - Gdybym ci pokazała swój pierwszy rysunek ze szkoły, pękłbyś ze śmiechu. Był tak zły, że aż wstydziłam się go oddać. Dlatego przez dwa lata ostro pracowałam i było to dla mnie jak wejście na Mount Everest na bosaka - śmieje się rozmówczyni Adama Smolarka.

Wnuczka krawcowej

Jestem wnuczką krawcowej, a moda jest moją pasją - opowiada dziennikarka. - W trakcie II wojny światowej moja babcia trafiła do niewoli i tam tak zwana "dobra Niemka" nauczyła ją szyć, bo chciała dać jej na przyszłość jakiś zawód. Moja babcia wykorzystała tę okazję i potem obszywała wszystkie mieszkanki Trzebnicy. A że były to czasy PRL-u, nieźle musiała się nakombinować. Chodziłam z babcią do sklepu z tkaninami i byłam też trochę beneficjentką jej działalności, bo miałam oryginalne sukienki. Babcia szyła po swojemu i na pełnej petardzie. Wydaje mi się, że odziedziczyłam po niej te cechy.

"Cała w kwiatach" i w lnianych żakardach

Kolekcję dyplomową Kasia Dydo zaprezentowała przy współpracy z Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie. W budynku mieścił się niegdyś oddział drukarni żyrardowskich Zakładów Lniarskich, które już pod koniec XIX wieku stały się najpotężniejszą fabryką lnu ówczesnej Europy, a wyroby były znane i cenione na całym świecie. - Do stworzenia kolekcji użyłam lnianych żakardów, które zostały utkane w muzeum na starych, odrestaurowanych maszynach z lat 70. ubiegłego wieku. Wzory tkanin pochodzą z lat 1939-1970. - wyjaśnia Kasia Dydo. - Wiele lat temu len był uprawiany w okolicach Żyrardowa, a fabryki tętniły życiem, produkując piękne tkaniny. Pochodzę z Mazowsza, więc naturalnie szukałam tematu bliskiego miejsca, gdzie mieszkam. Tą kolekcją chciałam podtrzymać mazowieckie tradycje włókiennicze, oddać hołd projektantom tkanin z przeszłości, wymyślić nową formę dla wspaniałej tkaniny, jaką jest len.


Jedna z sylwetek w kolekcji Kasi Dydo "Cała w kwiatach". Jedna z sylwetek w kolekcji Kasi Dydo "Cała w kwiatach".

Obsesja poszukiwania formy

- Kolekcja Katarzyny Dydo-Rosłoń jest moją ulubioną. Fantastyczne wykonanie, niesamowita konstrukcja, autorskie printy, świetne nawiązanie do światowych trendów to elementy, które sprawiały, że te projekty wybijały się na tle innych - mówiła Magdalena Płonka, dyrektor Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Przedstawiciele Muzeum Etnograficznego podkreślali, że Kasia Dydo podtrzymała polskie tradycje włókiennicze. – Każdy projektant, który myśli o sobie w tych kategoriach na poważnie, chce wymyślić nową formę i to poszukiwanie nowej formy było moją obsesją na studiach. Oglądałam albumy ze sztuką i architekturą, przyglądałam się przyrodzie, rysowałam abstrakcyjne projekty i szukałam inspiracji, w każdym kształcie, który mnie otaczał. Dziś wiem też, że ten, kto potrafi te swoje poszukiwania przenieść na konfekcję, czyli ubrania do noszenia, jest mistrzem – dodaje Kasia Dydo.  

Posłuchaj
17:37 Pasjonauci - dydo 08.10.2022.mp3 Kasia Dydo o kolekcji "Cała jesteś w kwiatach", polskim lnie, zrównoważonej modzie i spełnianiu marzeń (Pasjonauci/Czwórka)

Jeden z projektów dyplomowych Kasi Dydo. Jeden z projektów dyplomowych Kasi Dydo.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Adam Smolarek

Gość: Kasia Dydo (dziennikarka, projektantka mody, absolwentka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru) 

Data emisji: 08.10.2022

Godzina emisji: 12.15

kul/kor

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gianni Versace. Projektant przepychu i nadmiaru

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 14:40
- Styl to sposób na wyrażenie, kim jesteś, bez konieczności otwierania ust - mawiał Gianni Versace. Włoski projektant wraz z rodzeństwem Donatellą i Santo stworzyli modowe imperium, które od dekad definiuje kobiecość przepychem, bogactwem i nadmiarem.
rozwiń zwiń