Aneta Korycińska: język młodych jest skrótowy, ale nie ubogi

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 17:30
- Powiedzenie, że "młodzież kiedyś była lepsza" śmiało można przełożyć na język. Mowa ojczysta też była w lepszej formie, ale młodzi ją popsuli i zubożyli - śmieje się polonistka Aneta Korycińska. - Takie zarzuty czynią od lat starsze pokolenia, bo nie zawsze pamiętają, że gdyby nie młodzi, to nie szlibyśmy do przodu.
Aneta Korycińska - polonistka, nauczycielka i założycielka strony Baba od polskiego
Aneta Korycińska - polonistka, nauczycielka i założycielka strony "Baba od polskiego"Foto: Czwórka/Kamil Jasieński

Dorosły ma "deadline", nastolatek "essę"

W tej chwili to młodzież wnosi najwięcej do języka. Drugim takim środowiskiem są korporacje i mowa zawodowa. - Młodzi korzystają z zapożyczeń, czerpią z popkultury - z filmów, komiksów i z internetowych forów, o których dorośli nie mają pojęcia, że istnieją - mówi gość Czwórki. - Dorośli mają "deadline’y", a młodzi "gigachad" i "essę". Co więcej, nastolatki wcale nie chcą, by rodzice mówili ich językiem, bo odbierają to jako "cringe".

Pokoleniowy konflikt w języku

Międzypokoleniowy konflikt, który od wieków istnieje w obszarze języka, nie jest jednak problemem, z którym należy walczyć. Ale - jak przekonuje "Baba od polskiego" - warto o nim rozmawiać. - Młody człowiek może na przykład powiedzieć dziadkom, jakie są nowe słowa, co one oznaczają i jakiej dotyczą rzeczywistości. Warto też mieć na uwadze, że kiedy dorośli już wyłapią i wpiszą do słownika "nowe" słowa , to w dużej części będą to określenia, które już wyszły z użycia w języku młodych - opowiada Aneta Korycińska. - Tak dzieje się m.in. z Młodzieżowym Słowem Roku, które nadużywane, traci znaczenie.  

Co na wyjeździe robił Wokulski?

Język młodej generacji Polaków jest skrótowy i metaforyczny, ale nie ubogi. - Młodzi ludzie nie myślą o tym, że ich przekaz jest nastawiony na odbiorcę, tylko szybko chcą coś powiedzieć - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo. - Widać to na przykład w wypracowaniach, w których piszą, że "Wokulski na wyjeździe robił różne rzeczy", ale już nie podają jakie. Korzystają też ze skrótów myślowych, co sprawia, że ich teksty bywają nieczytelne dla osób z zewnątrz. Na pewno ma to związek z komunikacją internetową, gdzie raczej nie używa się pełnych zdań.

Zobacz też:

Mów pełnymi zdaniami i czytaj ze zrozumieniem

Zaczyna się okres przygotowań do matury i egzaminów ósmoklasisty. Jak zauważa gość Czwórki, najwięcej problemów uczniowie mają dziś ze skupieniem uwagi. - To problem globalny, dotyczący umiejętności czytania ze zrozumieniem. Ćwiczymy to dopiero od lat 90., bo wcześniej nikt nie zakładał, że jak człowiek czyta, to nie rozumie. Tymczasem ten problem powiększa się z pokolenia na pokolenie. Do tego stopnia, że czasami trzeba czytać razem z młodymi ludźmi i akapit po akapicie pytać, co z tego zrozumieli - przyznaje Aneta Korycińska. - Bez tego czytanie zamienia się w szum informacyjny. A młodzi ludzie - wbrew obiegowej opinii - czytają i chcą czytać książki.

Posłuchaj
24:03 CZWÓRKA Stacja Kultura - baba od polskiego 11.01.2023.mp3 Aneta Korycińska o tym, jak zmienia się jezyk polski i co czytają młodzi ludzie (Stacja Kultura/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Aneta Korycińska (polonistka, redaktor, oligofrenopedagog, nauczycielka i założycielka strony "Baba od polskiego")

Data emisji: 11.01.2023

Godz. emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Kameralne księgarnie - kreatorki czytelnictwa

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 12:03
- Gdy ktoś szuka algorytmu, klucza, który pozwala nam znaleźć książki, które nam się podobają, to odpowiadam, że takim "algorytmem" jest księgarz - mówi Anna Karczewska, organizatorka Warszawskiego Tygodnia Księgarń i Antykwariatów 2021. - W małych księgarniach to księgarze decydują, co mają na półkach, znają większość "swoich" książek - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu. Imponujący gmach i zasoby

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 14:15
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu to jedna z najstarszych i największych polskich książnic. Jej księgozbiór liczy blisko dwa miliony woluminów, z czego ponad 200 tysięcy przypada na tzw. zbiory specjalne.
rozwiń zwiń