"Smokiniata". Pismo jako przestrzeń rozwoju dla studentów

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 14:00
"Smokiniata" to internetowy nieregularnik studencko-doktorancki przeznaczony dla młodych slawistów i slawistek oraz osób związanych z kulturą słowiańską. - Tworzymy inkluzywną przestrzeń otwartą dla wszystkich, którzy mają coś ciekawego do przekazania - niezależnie od stopnia naukowego czy doświadczenia - opowiadają Yordanka Ilieva-Cygan i Zofia Kręc z Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej.  
Smokiniata to inkluzywna przestrzeń otwarta dla wszystkich, którzy mają coś ciekawego do przekazania(zdj. ilustracyjne)
"Smokiniata" to inkluzywna przestrzeń otwarta dla wszystkich, którzy mają coś ciekawego do przekazania(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com

Smokinia znaczy figa

Wszystko zaczęło się od konfitury z fig, czyli wspomnienia z dzieciństwa. - To przysmak, którym częstowała mnie babcia podczas szczególnych okazji. Była wyśmienita i jej smak zawsze kojarzył mi się z jednej strony z czymś wyjątkowym i bardzo słodkim, a z drugiej - z ciepłem rodzinnym i szczęściem - opowiada Yordanka Ilieva-Cygan. - "Smokiniata" (od bułgarskiego słowa "smokinia", czyli "figa") też miała taka być. Najpierw przygotowywaliśmy to pismo dla „rodziny” warszawskich bułgarystów, dziś jest adresowane do wszystkich slawistów oraz tych, którzy interesują się tą dziedziną nauki. 

Reportaże, felietony i "black out poetry"

W tym roku "Smokinata" obchodzi dziesiąte urodziny i jest przestrzenią, która młodym slawistom umożliwia publikację prac, a jednocześnie zachęca do rozwoju oraz zdobywania doświadczenia w pisaniu autorskich tekstów, pracy badawczej, redakcji i edycji tekstów. W piśmie znajdziemy tłumaczenia, felietony, opowiadania, analizy, wywiady i reportaże, także zdjęciowe. - Realizujemy też rozmaite projekty, które opisujemy później na łamach naszej gazety. Jeden z numerów był poświęcony "black out poetry" - opowiada Zofia Kręc. - To technika, za pomocą której tworzy się własne teksty w oparciu o te już istniejące. Fragmenty, które chcemy wyrzucić, zakreślamy na czarno. To, co pozostanie, buduje nowe znaczenie w obrębie nowego tekstu. 

Zobacz też:

Nauka pisania, nauka wydawania

"Smokiniata" to także miejsce, w którym studenci współpracują z wykładowcami i mogą się od nich dużo nauczyć na polu praktycznym, poza oficjalnym, akademickim "obiegiem". - Dla młodych ludzi to bezcenne doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości. Bo prócz nauki pisania studenci otrzymują w pakiecie wiedzę na temat tego, jak robi się czasopismo i jak publikuje się je w sieci - dodaje Yordanka Ilieva-Cygan.  

Posłuchaj
19:38 CZWÓRKA Pasjonauci - slawistyka 03.06.2023.mp3 Jak powstaje pismo "Smokiniata"? (Pasjonauci/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Adam Smolarek

Goście: Yordanka Ilieva-Cygan (założycielka i redaktorka pisma "Smokiniata"), Zofia Kręc (studentka w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej UW)

Data emisji: 03.06.2023

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

Indonezja. Czy istnieje raj na ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2023 13:40
- Wyprawy do egzotycznych krajów to nigdy nie są tylko podróże do raju. Obok zachwycających widoków, dzikiej natury i zabytków jest tam też wiele lokalnych problemów, z którymi mierzą się mieszkańcy - mówią Marta Snopkowska i Mateusz Wilczyński, twórcy "Podróży z Wilkami".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piesza wędrówka do Rzymu - dla przemyśleń i relacji

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 15:09
Jędrzej Józefowicz w 2019 roku zamknął drzwi swego mieszkania i ruszył do Rzymu. Po drodze poznał niezwykłych ludzi i spotkał się z papieżem. 
rozwiń zwiń