Baw się genealogią - zacznij od siebie, domu i dziadków

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 12:15
Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce od lat zachęca do podróży w przeszłość swoich rodzin. Podpowiada jak poznać losy nie tylko pradziadków, ale też dalekich krewnych, choćby z XVIII wieku. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Volodymyr Nikitenko

1200_zdjęcia_shutterstock.jpg
W genealogii liczy się wyobraźnia

Takie poszukiwania wcale nie są łatwe, a za to wciągające i zajmujące. Potrafią być pasją na całe życie. Historycy i genealodzy zrzeszeni w Stowarzyszeniu podpowiadają jak to robić, zapraszają do kontaktu i na wyjątkowe bezpłatne webinary. 


Posłuchaj
10:16 czwórka pierwsze słyszę 09.02.2021.mp3 Jak odtworzyć rodzinną historię? - podpowiada Kinga Urbańska, Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Zawsze, jako stowarzyszenie, mówimy, że zaczynamy od siebie, od tego co mamy w naszym domowym archiwum - podkreśla Kinga Urbańska ze Stowarzyszenia Twoje Korzenie w Polsce. - Wiele osób chce od razu skoczyć na głęboką wodę, zacząć od "poważnych" dokumentów, od archiwów, pytają gdzie i jak szukać. A zaczynamy od własnych teczek z dokumentami, które mamy w domu. To mogą być akty urodzenia, małżeństw, zgonów. To może być dokumentacja szkolna, meldunkowa, akty związane z przekazywaniem nieruchomości. To wszystko stworzy bazę do naszego drzewa genealogicznego -  dodaje. - Kolejny krok to rozmowa z najstarszymi członkami naszych rodzin, uzupełnienie dokumentacji o ich wiedzę. 

Gdy mamy uporządkowane archiwum domowe, to rozmawiamy z najstarszymi członkami naszych rodzin, którzy są nam w stanie przekazać więcej. To bardzo ważny element Kinga Urbańska

Ciekawym źródłem informacji są również zdjęcia, szczególnie cenne, gdy są podpisane. - Niestety podpisane fotografie to wyjątki - ocenia gość Kamila Jasieńskiego. - Jeśli opisana jest data, miejsce i postacie na fotografii, to te dane powodują, że ta genealogia staje się podróżą w czasie, możemy sobie wyobrazić życie naszych przodków - dodaje. 

Kina Urbańska podkreśla, że pracując nad rodzinną genealogią należy zwracać uwagę na miejsca i daty. Świetnym źródłem takich informacji mogą być też cmentarze. 

Kolejnym krokiem odkrywcy genealogii jest praca w internecie. - W sieci archiwów państwowych w Polsce, zarówno tej wyznaniowej, jak i państwowej, całość dokumentacji uzależniona jest od tego, gdzie się ona znajduje. Jeśli mamy miejsce, to wiemy jakie dokumenty tam są - wyjaśnia specjalistka. 


Drodzy Państwo.. zaczynamy!♥️ "Genealogia dla każdego" - co miesiąc nowy temat - genealogia od podstaw 9równolegle do...

Opublikowany przez Twoje Korzenie w Polsce Wtorek, 9 lutego 2021


RODO 2 ochrona danych osobowych shutter 1200 Jirsak.jpg
RODO - sprawdź, czy wiesz jak chronić swoje dane osobowe

- Dziś, jeśli uda nam się skorzystać z czytelni archiwum to jest to sukces. Niestety pandemia zamknęła takie miejsca - zdradza gość Czwórki. - Wciąż jednak możemy kontaktować się z pracownikami archiwów. Jeśli jednak czytelnia jest otwarta musimy zabrać ze sobą dowód osobisty, by do archiwum się zapisać. 

Genealogia się nigdy nie kończy, każde odkrycie zadaje kolejne pytania, odsłania kolejne ścieżki Kinga Urbańska

Każda genealogiczna historia jest indywidualna. Nie ma gwarancji, do którego wieku dotrzemy w poszukiwaniu wiedzy o naszych przodkach. - Inne możliwości dają poszukiwania dokumentów związanych z pochodzeniem szlacheckim, a inne z pochodzeniem chłopskim - wyjaśnia Kinga Urbańska. - Jeśli chodzi o dokumentację chłopską to 1784 rok stanowi cezurę, datę do której możemy się cofnąć. Inaczej jest z pochodzeniem szlacheckim  - tu istnieją dokumenty wcześniejsze, związane z majątkiem ziemskim, testamentami, umowami kupna-sprzedaży ziem czy nieruchomości - dodaje. - To pozwala nam cofnąć się do XV, a nawet zdążyło się nam do XIV wieku.

Kinga Michalska zachęca by od początku prac nad genealogią własnej rodziny korzystać z jakiegoś programu online lub offline. - Oczywiście drzewo genealogiczne możemy sobie zrobić, ale ta zdobyta wiedza powinna być uporządkowana. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Kinga Urbańska (archiwistka,  założycielka fundacji Twoje Korzenie w Polsce)

Data emisji: 09.02.2021

Godzina emisji: 8.16

pj

Czytaj także

Masz psa? Sprawdź, czy musisz zapłacić podatek

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 14:11
Wzrosła opłata za posiadanie psa. W tym roku górna granica, jaką nałożyć na nas może gmina wynosi 130,30 złotych, to o 5 złotych więcej niż w ubiegłym roku. Nie wszyscy jednak muszą płacić, kto jest zwolniony z podatku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chiny rok od wybuchu pandemii. W Wuhanie kluby ruszyły

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 10:19
W sieci pojawiają się zdjęcia mieszkańców Wuhanu, miasta w którym wybuchła pandemia koronawirusa, bawiących się w klubach i barach. Czy Chińczycy są już bezpieczni?
rozwiń zwiń