Kaskader - kto może zostać człowiekiem do zadań specjalnych w kinie?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2024 20:15
- Żeby być dobrym kaskaderem, trzeba być dobrze wytrenowanym, ale także mieć w sobie żyłkę hazardzisty - mówi Tomek Lewandowski, kaskader i koordynator scen kaskaderskich. - Z drugiej strony to wszystko jest kontrolowane, przepracowane i nie ma miejsca na zbędne ryzyko czy chwalenie się swoimi umiejętnościami. Na planie trzeba być opanowanym i skupionym.
Kaskader musi być osobą niezwykle sprawną fizycznie i o wielu umiejętnościach.
Kaskader musi być osobą niezwykle sprawną fizycznie i o wielu umiejętnościach. Foto: shutterstock/Joseph Sohm
  • Gdzie aktor nie może, tam kaskadera pośle. To właśnie oni wyręczają gwiazdy w najtrudniejszych i wymagających scenach.
  • W tym zawodzie, obok doskonałego przygotowania fizycznego, potrzebne są odpowiednie predyspozycje psychiczne.
  • O pracy kaskaderów opowiada Tomek Lewandowski, kaskader i koordynator scen kaskaderskich. 

Kaskader to praca pełna adrenaliny i niebezpieczna, dla wielu jest jednak marzeniem. Jeszcze do 2005 roku, żeby wykonywać ten zawód, należało zdać specjalne egzaminy, które polegały na odegraniu konkretnych scen, zrealizowaniu zadań sportowych i wytrzymałościowych przed komisją. Dziś przepisy się zmieniły, ale niezmiennym jest warunek bycia wysportowanym i posiadania szeregu umiejętności fizycznych.

Kaskader - kto może zaistnieć w tym zawodzie?

- W naszej pracy najważniejsza jest głowa i świetne sportowe przygotowanie. Głównie wychodzimy ze sportu - opowiada gość Czwórki. - Ja wywodzę się z koni, z szermierki historycznej i ze sztuk walki aikido. Często są chłopaki po akrobatyce i po innych sportach walki. Generalnie to byli i aktualni sportowcy.

Kaskaderstwo jak sport ekstremalny

Kontrolowane wypadki samochodowe, kraksy, podpalenia, skoki z wysokości i różnego rodzaju ewolucje - to codzienność kaskaderów. O obrażenia więc nietrudno. Jak tłumaczy rozmówca Marty Zinkiewicz, jest to nieodłączny element tej pracy.  

- Ja zawsze to porównuję do sportów ekstremalnych. Gdy jeździ się na rowerze górskim i wykonuje to wyczynowo, to liczymy się z tym, że zerwiemy więzadło, zwichniemy bark, albo doznamy innych urazów - zauważa Tomek Lewandowski. - Siniaki oraz mniejsze lub większe obrażenia są wliczone w ten zawód. Można powiedzieć, że jesteśmy do tego przygotowani i z naszej aktywności mamy frajdę. 

 

Codziennie coś nieprzewidywalnego

Gość audycji podkreśla, że najlepszą cechą tego zawodu jest według niego nieprzewidywalność. - Plany zdjęciowe tak naprawdę niby takie same. Robimy podpalenia, czy jazdę samochodem, ale zawsze jest coś innego. Zawsze są inni ludzie, inne zadanie, inny scenariusz, inna scena - tłumaczy. - To jest dla mnie ogromną wartością. Najczęściej są też różnorodne lokacje i wszystko jest inne. Nie jest to stabilna praca za biurkiem, bo ja bym się w tym męczył. Ja odnalazłem się w takim trochę kontrolowanym chaosie i płynę z prądem. 

 

Silna psychika to podstawa

Żeby wejść w to środowisko i do zawodu, nie wystarczy doskonała kondycja fizyczna i świetne sportowe przygotowanie. Trzeba także mieć silną psychikę i, jak mówi gość audycji, mieć dobrze poukładane w głowie. - Wyobraź sobie, że jedzie na ciebie samochód i dajesz się potrącić, albo dajesz się podpalić. To trzeba mieć w sobie żyłkę hazardzisty - opowiada. - Z drugiej strony to wszystko jest kontrolowane, przepracowane, i nie ma miejsca na zbędne ryzyko czy chwalenie się swoimi umiejętnościami. Na planie trzeba być opanowanym i skupionym. Należy zaznaczyć, że to praca zespołowa i dbamy o bezpieczeństwo nie tylko nasze, ale także współpracowników.

 


Posłuchaj
23:39 CZWORKA/Pasjonauci - kaskader 20.04. 2024.mp3 O pracy kaskadera opowiada Tomek Lewandowski, kaskader, koordynator scen kaskaderskich (Pasjonauci/Czwórka)

 

Specyfika pracy kaskadera w Polsce wymaga wszechstronności, ze względu na ograniczoną liczbę realizowanych produkcji. - Wiadomo, że ktoś jest lepszy w samochodach, ktoś inny w bójkach, ktoś inny w efektach kinowych czy w skokach z wysokości. Jednak, żeby móc pracować, jakąś podstawę w tych wszystkich obszarach w naszym kraju trzeba mieć - tłumaczy Tomek Lewandowski. - Mimo że nie ma u nas zbyt wielu dużych produkcji, to gdy jesteś wszechstronny, to masz pracę praktycznie codziennie. Inną kwestią jest też, że wiele osób po jakimś czasie się wykrusza. Jest to jednak ciężki i bardzo wymagający zawód. 

***

Tytuł audycji: "Pasjonauci"

Prowadzi: Marta Zinkiewicz

Gość: Tomek Lewandowski (kaskader i koordynator scen kaskaderskich)

Data emisji: 20.04.2024 

Godzina emisji: 11.15

aw/kul/wmkor

Czytaj także

"Zuza". Obraz o Zuzannie Witych - mistrzyni freeride'u

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 13:32
Zuza Witych, narciarka freestylowa, opowieścią o swojej sportowej drodze dzieli się w filmie "Zuza". W Czwórce zdradza tajniki powstawania filmu, inspiracje i swoje marzenie na nadchodzący narciarski sezon. 
rozwiń zwiń