"Zuza". Obraz o Zuzannie Witych - mistrzyni freeride'u

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 13:32
Zuza Witych, narciarka freestylowa, opowieścią o swojej sportowej drodze dzieli się w filmie "Zuza". W Czwórce zdradza tajniki powstawania filmu, inspiracje i swoje marzenie na nadchodzący narciarski sezon. 
Zuza Witych swoją przygodę z narciarstwem freestylowym zaczęła w wieku 18 lat. Dziś chce motywować młodszych, głównie dziewczyny by rozpoczęły przygodę z tym sportem.
Zuza Witych swoją przygodę z narciarstwem freestylowym zaczęła w wieku 18 lat. Dziś chce motywować młodszych, głównie dziewczyny by rozpoczęły przygodę z tym sportem. Foto: Bartek Pawlikowski
  • Na Pure Powder Festiwal swoją premierę miał film Zuzy Witych, narciarki freestylowej, "Zuza". 
  • To opowieść o dziewczynie z Łodzi, która dziś jest w światowej czołówce narciarstwa freeride'owego. 
  • Swoją przygodę z narciarstwem freestylowej Zuza Witych zaczęła w wieku 18 lat, dziś chce motywować młodszych, głownie dziewczyny by rozpoczęły przygodę z tym sportem. 
  • Za zdjęciami do filmu stoi Maciej Sulima, a wiele ujęć pochodzi z kamerki z kasku narciarki.
  • Zuzanna Witych już rozpoczęła treningi do nadchodzącego sezonu. Marzy o tytule mistrzyni świata. 

Pure Powder Festiwal to impreza poświęcona filmom narciarskim i snowboardowym. Kinowe prezentacje odbyły się już w Warszawie, Wrocławiu i Katowicach. Przed nami jeszcze Kraków. Mocnym punktem warszawskich pokazów była premiera filmu Zuzy Witych, narciarki freestylowej. - To historia o tym, jak z Łodzi, miasta leżącego na dość płaskim terenie, trafić do Freeride World Tour, jednej z najbardziej ekstremalnych imprez - zdradzali organizatorzy festiwalu w Czwórce. - Cieszymy się, że taki film powstał i że Zuza doprowadziła ten projekt do końca. Współpracowała z Maćkiem Sulimą, który stoi za stroną filmową i montażową tego projektu.

Zuza Witych już rozpoczęła przygotowania do nowego narciarskiego sezonu, ale nie odpuściła premiery swojego filmu w Warszawie. - Na co dzień mieszkam w Szwajcarii, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Żyję w miejscowości, która jest też niewielkim resortem narciarskim, więc dla mnie to spełnienie marzeń. Codziennie mogę być na stoku, łączyć treningi z pracą - mówi Zuza Witych w rozmowie z Norbertem Michalakiem. - Nasz resort jest mały, to taka dość prywatna miejscówka. To fajny teren. Dzięki temu, że dobrze go znam jest bezpieczny dla mnie, także jeśli chodzi o zagrożenia lawinowe. To pozwala na fajne przygotowanie się do zawodów. 

 Zuzanny Witych - z Łodzi w Alpy

Premiera filmu "Zuza. Far from the peaks" odbyła się w ramach wydarzenia Pure Powder Festiwal. - To film o mojej historii. Jestem łodzianką, Łódź to najbardziej płaskie miejsce na Ziemi. Mimo to udało mi się dojść do pucharu świata, gdzie konkuruję z dziewczynami urodzonymi w Alpach i jeżdżą na nartach od urodzenia - mówi narciarka. 


Posłuchaj
11:03 czwórka co was kręci 22.10.2023.mp3 Zuza Witych opowiada o swoim filmie i planach na nadchodzący sezon (Co Was kręci/Czwórka)

 

Zuza Witych podkreśla też, że swoją przygodę z narciarstwem freestylowym zaczęła dość późno, bo dopiero w wieku 18 lat. - Moja ścieżka freeride'owa zaczęła się w niekonwencjonalny i oryginalny sposób - podkreśla. - Z poczuciem humoru i dystansem do siebie chcę opowiadać tę historię. Pragnę też nią zainspirować dzieciaki, młodzież, dziewczyny - podkreśla. 

Przez swoje miejsce urodzenia, w kontekście narciarskim, Zuzanna nie była skazana na sukces w swojej dziedzinie. Mimo to dziś jest w czołówce pucharu świata. - Chcę motywować do tego, by realizować swoje marzenia i wierzyć w nie. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Zuza Witych (@zuzawitych)

"Zuza" film Zuzy Witych

Minął rok od momentu, w którym film o historii Zuzy Witych został oficjalnie zaanonsowany. - W mojej głowie to się działo już od 2-3 lat. Niezbędne było dużo konceptualnej pracy, by to ułożyć, by się fajnie oglądało, miało fajny rytm - przyznaje narciarka. - Niezbędne były dobre ujęcia narciarskie, a do nich fajne warunki, dobra pogoda. 

W rozmowie z Czwórką zawodniczka przyznaje, że ekipa filmowa miała pecha, bo zima nie była najlepsza. - 1,5 miesiąca śnieg nie padał w ogóle. Było ładnie, ale warunki były tragiczne. Na szczęście końcówka sezonu nas uratowała - podkreśla. - Film tworzyłam z Maćkiem Sulimą, niezwykle zdolnym człowiekiem, który był i operatorem, i reżyserem, i robił zdjęcia, i odpowiadał za montaż. Przy scenariuszu pomagał nam Mateusz Szachowski. Naszym przewodnikiem, osobą dbającą o bezpieczeństwo był mój chłopak - wymienia. 

ZUZA - Far from the peaks | TRAILER | Zuza Witych

Inspiracją do stworzenia filmu o sobie dla Zuzy Witych był rynek zachodni. Podobne produkcje od lat powstają we Francji, Szwajcarii, USA czy Kanadzie. - Dlaczego nie my? - zapytałam i zaczęłam coraz częściej nakładać kamerkę - przyznaje narciarka. - Powstało dużo materiałów. Później trzeba było z tego wybierać. Proces wybierania ujęć jest długi i pracochłonny. Zdjęcia muszą się "kleić" z tekstem mówionym - dodaje. 

Okazuje się, że we freeridzie nie ma czegoś takiego jak dubel. - Najważniejszy jest pierwszy ślad. To często stresujące. Trzeba pojechać idealnie by nie zepsuć miejsca, bo powtórki nie będzie - przyznaje Zuza. - Przy tym filmie ważne było dla mnie to, by motywować dziewczyny. 

Dziś wśród najlepszych narciarek freestylowych świata z Polski jest tylko Zuza Witych. To świetna reprezentacja, ale i ona liczy, że rośnie nowe pokolenie zawodników. - Chcę pomóc młodszym, przekazać im wiedzę. 

Tymczasem Zuzanna Witych już zaczęła treningi do nadchodzącego sezonu. Na narty rusza w listopadzie. - Kosmicznym ukoronowaniem i sukcesem byłoby zdobycie tytułu mistrzyni świata, ale nie chcę krakać i za dużo wymagać od siebie. W głowie cele muszą być jak najwyższe, ale najważniejsze to czerpanie radości z tego co się robi i gdzie się jest - podkreśla. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Zuza Witych (@zuzawitych)

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Materiał: Norbert Michalak

Gość: Zuzanna Witych (narciarka freestylowa)

Data emisji: 22.10.2023

Godzina emisji: 10.39

pj/gs/kk

Czytaj także

Skituring - sport fotogeniczny, ale też niebezpieczny

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 14:00
- W mediach społecznościowych jest mnóstwo zdjęć ze skiturowych tras i one robią wrażenie. Ale nie dajmy się zwieść pięknemu obrazkowi, bo skituring to sport, który wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy o tym, jak zachowywać się w górach - podkreśla Anna Figura, narciarka i instruktorka skituringu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pure Powder Festiwal - dla tych, którzy czekają na śnieg

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2023 13:13
Pure Powder Festiwal to impreza poświęconej filmom narciarskim i snowboardowym. W tym roku w ramach festiwalu odbędzie się m.in. premiera filmu polskiej narciarki freestylowej Zuzy Witych.
rozwiń zwiń