Historia mody. Jak strój pomaga poznać tajemnice sprzed lat?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 15:10
Dzięki swojej pasji, czyli historii mody, Zuzanna Żubka-Chmielewska odkryła kilka sekretów, m.in. dlaczego na jednym ze zdjęć sprzed lat znalazł się słynny kompozytor i pianista Witold Lutosławski… w sukience.
Audio
  • Jak na przestrzeni lat kształtowały się modowe trendy i jakie wnioski można na ich podstawie wyciągać? (Pasjonauci/Czworka)
Detale, m.in. nakrycia głowy, dodatki, pozwalają w przybliżeniu określić datę zrobienia zdjęcia.
Detale, m.in. nakrycia głowy, dodatki, pozwalają w przybliżeniu określić datę zrobienia zdjęcia.Foto: Glow Images/East News

royal 1200.jpg
królewska pasja. Polki opisują życie Windsorów

Jak tłumaczyła Zuzanna Żubka-Chmielewska, stroje ludzi na starych fotografiach niosą ze sobą całą masę informacji i mogą być doskonałym źródłem historycznym. - Przede wszystkim pozwalają ustalić, przynajmniej w przybliżeniu, datę zrobienia zdjęcia - podkreślała w Czwórce. Opowiadała także historię kilkuletniego Witolda Lutosławskiego, którego na rodzinnej fotografii przez lata mylono z jego siostrą. - Dzięki detalom strojów udało mi się ustalić, że zdjęcie wykonano jednak już po jej śmierci - wspominała rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej.

Żubka-Chmielewska opowiadała także o swojej pracy kostiumologa od kulis. Jak podkreślała, dawne materiały, nawet te sprzed ponad wieku, były tak trwałe, że wiele z nich w świetnym stanie zachowało się do dzisiaj. Wspominała także spotkanie z pewną staruszką, która własnoręcznie przed 70 laty utkała płótno, jakiego dziś nie znaleźlibyśmy w żadnym sklepie. Dlaczego świetną inspiracją, by zająć się historią mody, jest film "Przeminęło z wiatrem"? Jak moda służy nauce i może doprowadzić nas do historycznej prawdy? Jak na przestrzeni lat zmieniały się rozmiary i fasony? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Zuzanna Żubka – Chmielewska (historyk mody, kostiumolog)

Data audycji: 5.08.2017

Godzina audycji: 11.08

kd/mk

Czytaj także

Przyszłość mody? "Ubrania z owoców i warzyw"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2016 16:00
- Jest nas na świecie coraz więcej i w pewnym momencie dla części zabraknie bawełny. Dlatego producenci już teraz pracują nad alternatywnymi sposobami pozyskiwania tkanin. Na przykład z pleśni, która jest trwała i przypomina jedwab. Albo z ziemniaka - mówi Michał Zaczyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda na kreacje sprzed lat. "Zaczyna się powrót do przeszłości"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2017 13:04
Gdyby mogła, żyłaby w XVIII wieku. Interesuje się historią mody, haftem historycznym, tkaniną artystyczną, odtwarza suknie z minionych lat i przygotowuje kostiumy. Anna Nurzyńska-Dziemska jest kobietą z przeszłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz mieć tatuaż? "Nie podążaj za modą"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 15:30
Krótkie rękawy i krótkie spodenki to nie tylko okazja, żeby pokazać piękne nogi i opalone ręce, ale też aby pochwalić się swoim tatuażem. - Taką decyzję powinniśmy przemyśleć, bo pozbycie się tatuażu jest dużo droższe niż jego zrobienie - przypomina Radosław Batoon Sentkiewicz.
rozwiń zwiń