Nieoczywiste piękno Bałut. Folklor i wspólnota

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2016 13:00
- Idźmy na ulicę Żytnią. Tam czas się zatrzymał - mówi Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. - Jest bruk, wąskie chodniki, piękne ogródki, trochę zaniedbane bramy. Jest bardzo bałucko.
Audio
  • Pasjonaci Bałut opowiadają o tej niezwykłej dzielnicy Łodzi (Hotspot/Czwórka)
Łódź przyciąga swoim charakterem
Łódź przyciąga swoim charakteremFoto: Ministerstwo Spraw Zagranicznych/CC BY-ND 2.0/Flickr

Zanim - dziś łódzkie - Bałuty stały się częścią miasta, czyli przed 1915 rokiem, były największą wsią w Europie na początku XX wieku. W 1913 roku mieszkało tam ponad 100 tys. ludzi. Można było spotkać Żydów, Polaków, Niemców, Romów - wszystkich przyciągał przemysł włókienniczy.

Dziś to miejsce ma fascynujący klimat, intryguje i zaskakuje. Wciąż słychać tu charakterystyczną gwarę z targowisk, daje się wyczuć zła sława ciasnych i ciemnych uliczek, jest bałucka muzyka, język i zwyczaje. To właśnie na Bałutach spotkamy gołębiarzy, zobaczymy 17 wspaniałych murali upamiętniających czas wojny i dzieci Bałut.

Czwórkowi goście zdradzają tajemnice tej dzielnicy, wyjaśniają, gdzie jest Dolina Nilu, kim był Ślepy Maks, jak dziś zmienia się charakter dzielnicy i którędy przebiega tzw. linia demarkacyjna między kibicami dwóch zwaśnionych klubów.

***

Tytuł audycji: "Hotspot"

Prowadzący: Mateusz Kulik

Goście: Łukasz Cieślak (artysta, fotograf, muzyk, bałuciarz), Katarzyna Tośta (Stowarzyszenie "Na co dzień i od święta"), Daniel Tworski (grafik), Radosław Stępień (fotograf, bałuciarz), Joanna Podolska i Justyna Tomaszewska (Centrum Dialogu Marka Edelmana w Łodzi).

Data emisji: 23.12.2015

Godzina emisji: 13.00

pj/mm

Czytaj także

Czwórka schodzi do podziemia

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 09:30
Chcemy być aktywni i pogoda na pewno nam w tym nie przeszkodzi. Miasta, a szczególnie ich podziemia, kryją w sobie wiele tajemnic. Jesień i zima to wręcz idealna pora do ich odkrywania. Nie boimy się temperatur w okolicach zera. Tam gdzie się wybieramy, zawsze jest na plusie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przejechać Polskę na wózku? "Nie ma rzeczy niemożliwych"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 19:06
Adrian Beściak to 20-letni rzeszowianin. W lipcu, w ramach akcji "The Best Trip" planuje przejechać na wózku inwalidzkim całą Polskę - 2313 kilometrów w 54 dni.
rozwiń zwiń