Kaszuby - kierunek na podróżniczej mapie Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 17:23
Miłośnicy tych terenów twierdzą, że właśnie tam zobaczymy najpiękniejsze pejzaże, soczysto zielone łąki, pola kwitnącego łubinu, gryki i rzepaku, jeziora z krystalicznie czysta wodą, zachowaną oryginalną architekturę i niezwykłych mieszkańców dbających o kulturę i historię regionu.
Audio
  • Podróż przez Kaszuby - historia i tradycje tego regionu (Hotspot/Czwórka)
  • Rozmowa z Arturem Zygmuntowiczem (Hotspot/Czwórka)
Charakterystyczny dom na Kaszubach
Charakterystyczny dom na KaszubachFoto: Shutterstock.com/Curioso

brzeg wiki 1200.jpg
Brzeg nad Odrą. "Tu chce się wracać"

Po kaszubsku mówi ok. 108 tys. osób, wydawane są w tym języku książki i czasopisma, można go także zdawać na maturze. Na Pomorzu funkcjonuje też kaszubska telewizja. W Czwórce odwiedziliśmy m.in. Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, a także Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, położonych 40 km od Słupska. - To miejsce ma chronić i popularyzować dziedzictwo kulturowe Słowińców, czyli Kaszubów nadłebskich, którzy niegdyś zamieszkiwali te tereny. A my pokazujemy życie i codzienność tamtych ludzi - opowiadały Małgorzata Dubasiewicz i Joanna Jagoda z tej placówki.

Czwórka była także w "krainie w kratę", czyli skansenie charakterystycznych historycznych domów. - Szkielety budowano z drewna. Pionowe żerdki oplatano warkoczami ze słomy, a następnie całość zaklejano gliną. Gdy glina wyschła, bieloną ją, a belki smołowano, dzięki czemu na ścianach domu pojawiał się wzór w kratę - opowiadały przewodniczki Czwórki.


Toszek_(js) 1200.jpg
Toszek, czyli małe miasteczko z wielką historią

W programie sprawdziliśmy także, jak na Kaszubach przed laty wypiekano chleb z kminkiem i zapraszaliśmy na wyjątkowe wydarzenia kulturalne, m.in. czarne wesele. Opowiadaliśmy o wyjątkowej historii tego regionu, zdradzaliśmy zawiłości języka kaszubskiego i słuchaliśmy fragmentów tamtejszych tradycyjnych pieśni. Odwiedziliśmy także wschodnią część Polski, a tam naszym przewodnikiem był rowerzysta i autor książek Artur Zygmuntowicz.

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Data emisji: 22.04.2017

Godzina emisji: 16.10

kd/mk

Czytaj także

Jak kwitnie… podziemne życie Rzeszowa

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 16:39
Najważniejsze miasto na Podkarpaciu przyciąga turystów jak magnez. To tu odwiedzić można tatarskie lochy, czy spotkać... alpaki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pałac Ballestremów. Perła architektury Gliwic

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 14:57
W "Hotspocie" odwiedzamy zespół pałacowo-parkowy w Pławniowicach znany przede wszystkim jako Pałac Ballestremów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lubliniec. Dla rowerzystów, historyków i katorżników

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 08:00
Założony prawdopodobnie w 1272 roku, Lubliniec jest dziś w centrum zainteresowania miłośników historii i amatorów sportów ekstremalnych. - Początki naszego miasta kręciły się wokół miejsca, w którym m.in. przechowywany był obraz Matki Boskiej Częstochowskiej - opowiada przewodnik miejski, Andrzej Szatan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boom na Polskę. Za co świat pokochał nasz kraj?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 17:08
Jak dowodzi badanie przeprowadzone dla Hampton by Hilton - zaczynamy doceniać nasz kraj i jego walory. Prawie trzy czwarte Polaków planuje w tym roku spędzić urlop w Polsce. Do naszego kraju ściąga także coraz więcej obcokrajowców.
rozwiń zwiń