Rok Rzeki Wisły. To czas królowej polskich rzek

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2017 10:00
Rozpoczął się Rok Rzeki Wisły. To ostatnia duża rzeka Europy z krajobrazem naturalnej, nieuregulowanej rzeki.
Audio
  • Rok Rzeki Wisły. Co będzie działo się w całym kraju i dlaczego warto świętować? (Hotspot/Czwórka)
Widok na Wisłę w okolicach Tyńca
Widok na Wisłę w okolicach TyńcaFoto: pixabay.com/Mr_Incognito_/domena publiczna

Robert Jankowski W tym roku mija symbolicznie 550. rocznica pierwszego wolnego flisu na Wiśle. W rzeczywistości nie chodzi o jedno wydarzenie, bo tej rzece warto poświęcić nie tylko rok, a całe lata

- Wisła dzieli nasz kraj geograficznie, ale w rzeczywistości go łączy: ma rolę państwotwórczą, kulturonośną. Wokół niej buduje się nasze państwo, ale także cała Europa - mówił Robert Jankowski. Opowiadał jednak także o czasach, gdy o Wiśle zapomniano, a rzeka zaczynała "popadać w ruinę". - Bieda Wisły zaczęła się jeszcze podczas rozbiorów i rzeka ta do dziś jest "poraniona" ówczesnymi wydarzeniami, do dziś widać gołym okiem granice zaborów. Austriacy regulowali rzekę, Rosjanie traktowali ją jako rzekę peryferyjną. Potem, po drugiej wojnie światowej także o niej zapomniano i dopiero kilka lat temu zaczął się powrót Polaków nad Wisłę - tłumaczył ekspert.

Dlatego w całej Polsce czekają liczne atrakcje, które mają zbudować lepszą markę królowej polskich rzek. - Chcemy zwrócić uwagę na to, że Wisła to nie tylko komunikacyjny ciąg wodny, ale też niesamowite dziedzictwo, spóścizna historyczna, korytarz ekologiczny - mówił Jankowski. Co będzie się działo w całym kraju, m.in. w Sandomierzu i Krakowie, z okazji Roku Rzeki Wisły, jak przebiegać będzie akcja "Walk Wisła 2017" i dlaczego warto spędzić 60 dni nad tą rzeką? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Robertem Jankowskim.

Ponadto, w drugiej godzinie audycji o mikrowyprawach rozmawialiśmy z Łukaszem Długowskim, dziennikarzem i podróznikiem, autorem książki "Mikrowyprawy w wielkim mieście". Mikrowyprawy to proste i ciekawe sposoby na to, aby nie biorąc urlopu i nie wyjeżdżając z miasta odpocząć oraz poczuć się jak na wakacjach. Posłuchaj nagrania rozmowy <<<

***

Tytuł audycji: "Hotspot"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Robert Jankowski (prezes fundacji Rok Rzeki Wisły)

Data emisji: 21.01.2017

Godzina emisji: 16.05

kd/mg

Czytaj także

"Wiesław, superbohater znad Wisły" nauczy nas porządku?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 18:31
Film "Wiesław, superbohater znad Wisły" trwa trzy minuty, ale porusza temat ważny nie tylko dla warszawiaków. Dlaczego warto dbać o czystość polskich rzek mówił w Czwórce jego twórca Grzegorz Gospodarek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Yuuki przemierza świat. W sobotę była nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2016 10:00
Z Yuuki, jedną z gwiazd Czwórkowego koncertu w Cudzie nad Wisłą, rozmawiamy o jej podróżach muzycznych - od kubańskich rytmów po Islandię.
rozwiń zwiń