Filmiki w sieci - nowe narzędzie hakerów

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 14:50
Każdego dnia wiele milionów osób poszukuje informacji w internecie, często korzystając z umieszczonych tam filmików. Ten fakt wykorzystują także cyberprzestępcy, umieszczając w sieci porady, które nie są prawdziwe, a mają na celu wyłudzanie naszych danych.
Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?zdjęcie ilustracyjne
Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?/zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/igorstevanovic

- Na fałszywe filmiki najczęściej możemy się natknąć, gdy poszukujemy sposobu na nie do końca legalne ściągnięcie płatnych programów, takich jak AutoCAD, Adobe Photoshop, Premiere Pro - mówi Joanna Wziątek, specjalistka od cyberprzestępczości. - W sieci jest wiele tutoriali, w których profesjonalnie wyglądające osoby krok po kroku tłumaczą, jak to zrobić. Pod filmem podają linki do "darmowego" oprogramowania.

Sztuczna inteligencja na usługach hakerów

Pod nagraniem znajdują się także komentarze osób, które piszą, że porady działają, a im łatwo udało się zostać posiadaczami oprogramowania wartego kilka tysięcy złotych. Jak można się domyślić, zarówno filmiki, jak i komentarze są fałszywe.

- Cyberprzestępcy korzystają w tym celu z coraz popularniejszej sztucznej inteligencji. Wykorzystują fakt, że stała się dostępna i niezbyt droga - tłumaczy specjalistka. - To oznacza, że hakerzy nie muszą inwestować wielkich pieniędzy w to, żeby stworzyć tysiące filmików, komentarzy i lajków.

Zobacz także:

Uwaga na linki

W linkach pod filmami znajduje się forma wirusa, którego celem jest wykradanie danych, wśród których mogą znaleźć się loginy, hasła czy informacje o portfelach z kryptowalutami. Klikając w nie, instalujemy wirusy na naszych urządzeniach, przez co możemy stracić pieniądze. Co jednak zrobić, jeśli zamiast darmowego zainstalowaliśmy oprogramowanie złośliwe?

- Gdy się zorientujemy, że możemy mieć do czynienia ze złośliwym oprogramowaniem, nie przeprowadzajmy żadnych transakcji: nie róbmy zakupów w sieci, nie logujmy się do banku i innych portali - radzi Joanna Wziątek. - Zainstalujmy antywirusa - i tutaj również uwaga, żeby nie korzystać z pierwszych programów, które podpowiada przeglądarka, bo... to też mogą być wirusy. Instalujmy sprawdzone programy z wiarygodnego źródła. Jeśli okaże się jednak, że nie udało nam się pozbyć wirusa, konieczne będzie nawet przeinstalowanie systemu.


Posłuchaj
07:36 Czwórka/TOP cyberprzstępczość 20.03.2023.mp3 W audycji mówimy o nowym sposobie na wyłudzanie danych w sieci (TOP/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 22.03.2023

Godzina emisji: 18.15

aw

  

Czytaj także

WIRON zamiast WIBOR-u. Szansa na niższe raty?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2022 17:00
WIRON już niedługo ma zastąpić WIBOR. To ważna zmiana dla kredytobiorców, bo od WIBOR-u zależy wysokość oprocentowania kredytu, czyli i wysokość płaconych rat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skarbowe oszustwa w sieci. NASK ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 15:50
Początek roku to czas rozliczeń z fiskusem, co wykorzystują aktywnie cyberprzestępcy. W ostatnim czasie NASK wydała ostrzeżenia przed fałszywymi informacjami o zwrocie podatku.
rozwiń zwiń