Numer Raz: tworzyłem muzykę na osiedlowej ławce

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2013 19:00
– Kiedyś ławka była symbolem pokolenia blockersów – mówi z nostalgią Numer Raz, znany raper i dziennikarz Czwórki.
Audio
  • Numer Raz i inni wspominają ławki swojej młodości (Hyde Park/Czwórka)
Numer Raz w Czwórce
Numer Raz w CzwórceFoto: Bartosz Bajerski

– Na nowych ławkach, które pojawiły się na osiedlach, nie siedzi się już tak fajnie, jak na tych starych.

Każdy w młodości miął swoją ławkę… przed blokiem, na podwórku. To na tych ławkach przeżywaliśmy swoje pierwsze miłości, rozczarowania. Tam też miały miejsce pierwsze pocałunki wielu z nas. I dziś, choć za oknem wciąż śnieg, marzymy o tym, bo móc wyjść na spacer do parku, usiąść na ławce i delektować się słońcem.

Znany hiphopowiec i dziennikarz Czwórki Numer Raz, tak wspominał kilka lat temu swoją ukochaną ławkę, godziny spędzane na ulicach miasta i tworzenie pierwszych utworów. – Kultura hiphopowa wywodzi się z ulicy, jest z nią związana – opowiada Numer Raz – Wiadomo więc, że Dj-e, BBoy’e i writerzy zaczynali to robić na streecie.

Dziś Numer Raz wspomina, że jako młody człowiek na ławkach spędzał wiele godzin dziennie. – W tym momencie stara ławka to już jest gruba hipsterka. Na osiedlach pojawiają się nowe ławki, na których nie siedzi się już tak fajnie jak na tych starych – mówi raper. – Z osiedlowymi ławkami wiąże się wiele historii. Moja, stała pod blokiem i za każdym razem siedział na niej ktoś inny. Zawsze można było usłyszeć sąsiedzkie ploteczki i różne inne opowieści. Ławki stała się szybko symbolem pokolenia blockersów. Ci ludzie przybyli do nich "przyspawani".

Świat idzie do przodu i ławki z lat 80., czy 90. zostały już w większości usunięte i zastąpione nowymi. Swoją ulubioną, niebieską ławkę wspomina także nasza słuchaczka, Kasia: – Stała przed blokiem, na niej wyryte były inicjały moich psiapsiółek z klasy. Żeby zaznaczyć, że to nasza ławka.

A ty, masz swoją ławkę? Posłuchaj nagrania audycji "Hyde Park", by poznać historie ławek i ławeczek z różnych okolic i czasów.

(kd)

Czytaj także

Polskie dzieci wolą internet od uprawiania sportu?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 15:00
Więcej niż połowa nastolatków w wieku 15 -19 lat w ogóle nie uprawia sportu – wynika z badań. – A sport przecież pozwala rozwijać nie tylko kondycję fizyczną, ale również kształtuje charakter – tłumaczy w Czwórce mistrzyni świata w windsurfingu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

To nie jest kraj dla młodych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 09:00
Młodzi Polacy coraz mniej interesują się państwem, w którym żyją, stronią od polityki. Z drugiej strony część z nich bardzo się radykalizuje, agresywnie wyraża swoje poglądy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziecko też człowiek. Jakie ma prawa?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 18:00
Czy do Rzecznika Praw Dziecka naprawdę piszą dzieci? Okazuje się, że tak. I to z problemami różnego kalibru – od zbyt krótkiej wieczorynki, po domową przemoc. – Oczywiście, że przed nami jeszcze długa droga, bo wiele jest do zrobienia - mówi w Czwórce Marek Michalak. – Ale jest coraz lepiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tradycyjna polska rodzina odchodzi do lamusa?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 10:00
In vitro, związki partnerskie - te tematy pokazały w ostatnich miesiącach, jak zmienia się mentalność i systemy wartości naszego społeczeństwa. Z drugiej strony badania CBOS udowadniają, że dla Polaków wciąż najwyższą wartością jest rodzina.
rozwiń zwiń