Muay Thai. Sztuka ośmiu kończyn

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 13:00
Ta dyscyplina sportu wywodzi się z Tajlandii. Niegdyś była to sztuka wojenna, dziś przekształcono ją w dyscyplinę sportową, która wkrótce pojawi się na igrzyskach. 
Muay Thai - boks tajski
Muay Thai - boks tajskiFoto: venusvi/Shutterstock.com

Posłuchaj
11:16 CZWÓRKA Co was kreci - boks tajski 21.03.2021.mp3 Muay Thai - na czym polega i dla kogo jest boks tajski? (CWK/Czwórka)

W Tajlandii Muay Thai to sport narodowy, w innych krajach Europy sport niezwykle szanowany Arkadiusz Krupa

W wolnym tłumaczeniu Muay Thai oznacza sztukę ośmiu kończyn. Chodzi o dwie pięści, dwie golenie, dwa łokcie i dwa kolana. Boks tajski zadebiutuje na III Igrzyskach Europejskich, które za dwa lata odbędą się w Krakowie. Zawodnicy i zawodniczki rywalizować będą w 7 kategoriach wagowych. To z pewnością świetna promocja dla tej dyscypliny sportu w Polsce. - Czekaliśmy na to od 12 lat i bardzo cieszymy się w całym polskim teamie. Zamierzamy stanąć na podium i mamy też nadzieję, że w końcu więcej ludzi dowie się, jak wspaniałą i jak widowiskową sztuką walki jest Muay Thai - opowiada zawodnik Thai Gym Arkadiusz Krupa. - To, co wyróżnia tę dyscyplinę na tle innych sportów walki to to, że możemy zadawać ciosy wszystkimi kończynami. A przed każdą walką zawodnicy uczesniczą w rytualnym tańcu Wai Khru. 

Wai Khru Ram Muay (Full Version) | Champions Gym Fight Team

Tajowie uważają, że dobrze sprecyzowane i przygotowane Wai Khru, ma za zadanie przestrzaszyć przeciwnika Arkadiusz Krupa

Boks tajski może zacząć trenować każdy - nawet ci, którzy dotychczas z tym sportem mieli niewiele wspólnego. W czasie treningu ważna jest powtarzalność, by osiągnąć stuprocentową skuteczność swojej techniki. - Moim zdaniem, każdy kto uprawia tę dyscyplinę powinien choć raz pojechać do Tajlandii. Mnie udało się to zrobić dwa lata temu, kiedy startowałem na Mistrzostwach Świata w Bangkoku. Tajscy zawodnicy są niezwykle wytrzymali mentalnie, treningi zaczynają od samego rana, od długiego i wyczerpującego biegu na 10 km. Odbywaja się dwa razy dziennie, od poniedziałku do soboty, ale walka z Tajami to prawdziwa przyjemność - dodaje rozmówca Norberta Michalaka

Posłuchaj także:

Muay Thai to połączenie treningu aerobowego z siłowym. Podobno już podczas jednego treningu, który trwa ok. 1,5 godziny, można spalić nawet kilkaset kalorii.

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Hanna Dołęgowska

Gość: Arkadiusz Krupa (reprezentant Polski oraz kadry narodowej Polskiego Związku Muay Thai)

Data emisji: 21.03.2021

Godzina emisji: 11.05

kul

 


Czytaj także

Aktywność fizyczna - czy każdy może znaleźć sport dla siebie?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 18:00
Ruch opóźnia proces starzenia się organizmu - nawet o kilkadziesiąt lat. A równie cenne jak jazda na rowerze albo przebieżka są także spacerowanie, taniec i wchodzenie po schodach. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

ABC górskiego biegania: sprawdzone buty, woda i sen między etapami

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 14:50
W ten weekend w malowniczym Krościenku nad Dunajcem odbywa się Festiwal Biegów Górskich Etapowa Triada. Uczestnicy imprezy przekonują, że ten rodzaj biegania nie tylko wpływa na polepszenie kondycji fizycznej, ale też oczyszcza głowę i pozwala docenić piękno przyrody. Tylko jak się przygotować do takiego wyzwania?
rozwiń zwiń