Mountainboarding - jazda na desce przez cały rok. Gdzie jeździć?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 15:15
- Mountainboarding to uniwersalna deska, którą możemy jeździć po każdej nawierzchni - mówi instruktor i zawodnik Dawid Rząca. - W odróżnieniu od snowboardu, jest to sport, który można uprawiać przez cały rok. To jest naprawdę bardzo dobra zabawa.  
Na czym polega mountainboarding i jak skonstruowana jest deska?
Na czym polega mountainboarding i jak skonstruowana jest deska? Foto: Shutterstock.com

Mountainboarding to dyscyplina sportu wykorzystująca specjalny rodzaj deski. Deska z  oponami przystosowana jest do jazdy po każdym terenie, dlatego stanowi doskonałą, praktycznie całoroczną alternatywę m.in. dla snowboardzistów. To także dobre treningowe rozwiązanie dla surferów, czy wakeboarderów.

- W Polsce po raz pierwszy ten sport pojawił się na początku lat 90. XX wieku, podczas specjalnych pokazów na Wybrzeżu. Ściągnięto zawodników z Rosji i ze Stanów - opowiada gość audycji. - W kolejnych latach dyscyplina rozwijała się w całym kraju, a szczyt jej popularności przypadł na 2008 rok. I tak od lat cieszy się to większym, to mniejszym zainteresowaniem. Obecnie najbardziej popularna jest na południu Polski.

Po trawie i po kamieniach

Deskę do mountainboardingu wykorzystywać można m.in. do jazdy po specjalnych torach, wysokich trawiastych stokach lub nieużywanych w lecie nartostradach. Jest przystosowana także do jazdy na kamienistych nierównościach. Jak mówi instruktor: można na niej jeździć praktycznie po każdej nawierzchni: po asfalcie, po betonie, po torach ziemnych, po przeszkodach drewnianych. Deska daje naprawdę dużo możliwości. 

- Ta zajawka o wiele bardziej mi się podoba od snowboardu. Daje mi trochę więcej fanu i więcej adrenaliny, zwłaszcza, że na snowboard w Polsce mamy krótki sezon - tłumaczy rozmówca Jeremiego Angowskiego. - Na mountainboardingu mogę jeździć przez cały rok nawet jak mamy śnieg, zimę. Wtedy mogę pójść na kryty skatepark i pojeździć, a w sezonie letnim korzystam ze stoków, z gór, ze ścieżek i własnych miejscówek treningowych. W odróżnieniu od snowboardu, oprócz deski nie potrzebujemy specjalnego sprzętu. Wystarczy kask i ochraniacze. Nie potrzebne są specjalne buty i ciuchy. Lepsze niż snowboard

W całym kraju odbywają się także zawody mountainboardingowe, a zawodnicy wykonują finezyjne ewolucje. - Dużo więcej jest podobieństw do snowboardu niż do deskorolki. Podobnie jak w przypadku snowboardu skaczemy na skoczniach, ścigamy się w slalomie, jeździmy na specjalnie przygotowanych torach - wymienia instruktor. - Można jeździć bardziej offroadowo, a o dyspozycji jest coraz więcej dobrze przygotowanych tras. Dla osób lubiących i uprawiających kolarstwo górskie to jest mega opcja. Można wjechać w sezonie letnim wyciągiem do góry, wybrać trasę i ruszyć. Cieszy to, że mamy coraz więcej miejscówek, które są dostępne do jazdy na mountainboardzie.

Posłuchaj
21:14 Czwórka/Co Was Kręci - mountainboarding 28.05.2023.mp3 Dawid Rząca o mountainboardingu (Co Was Kręci/Czwórka)

 


Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Dawid Rząca (instruktor i zawodnik mountainboardingu)

Data emisji: 28.05.2023

Godzina emisji: 11.10

aw/kd

Czytaj także

Krakowski Festiwal Górski. "Wszystkie zajawki w jednym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 14:50
O imprezie mówi się, że jest górskim podsumowaniem ostatnich 12 miesięcy. W tym roku Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w pierwszy weekend grudnia, pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trening wspinaczkowy. Jak trenować bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 15:19
Jakie partie mięśni należy wzmacniać, aby dobrze się wspinać? To sprawdzimy w piątkowe popołudnie. 
rozwiń zwiń