Kombinacja przeszkód. O setupach w wakeboardingu

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2023 12:40
Bohdan Holovko to rider z wieloletnim doświadczeniem w pływaniu na wakeboardzie. To sprawia, że jest także ekspertem od wake'owych przeszkód, hopek i rurek.
Wakeboarding - zdj. ilustracyjne
Wakeboarding - zdj. ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Kl Petro

- Steupy zmienia się raz lub dwa razy do roku po to, żeby ludziom ciekawiej się pływało - tłumaczy gość Czwórki. - Nowe ustawienie przeszkód pozwala wykonywać nowe kombinacje i dzięki temu wakeboarderzy unikają rutyny na torze.  

Zabawa i bezpieczeństwo

Rozmówca Jeremiego Angowskiego odpowiada za setup w wakeparku w Brwinowie. Ośrodek oferuje m.in. wyciąg pięciosłupowy, mniejszy wyciąg dwusłupowy, jeziora z wyspą tłumiącą fale, i strefę relaksu. Co roku przyjeżdżają tu fani wakeboardingu - sportu będącego połączeniem nart wodnych, snowboardingu i surfingu. - Praca moja i moich kolegów polega nie tylko na urozmaiceniu pływania, ale też na dbaniu o bezpieczeństwo. Przeszkody muszą być tak rozplanowane, żeby mogli z nich korzystać profesjonalni riderzy i amatorzy. I żeby nikt nie zrobił sobie krzywdy - wyjaśnia. - W tym fachu liczą się doświadczenie zdobyte na wake’u i wiedza, jak mocować przeszkody.  

Nowy setup w WakeFamily

W tym sezonie na gości WakeFamily czeka nowy setup. - Przestawiliśmy jeden handrail, bo wcześniej był umieszczony zbyt blisko zakrętu. Rozkręciliśmy "rainbow" i stworzyliśmy z niego dwie nowe przeszkody. Jedną dla dzieciaków, żeby miały się gdzie bawić - wymienia Bohdan Holovko. - Ustawiliśmy też kicker, który umożliwia robienie transferów, czyli przeskakiwanie z jednej przeszkody na drugą, nawet z fikołakmi.  

Co kaczki robią na wake'u?

Jak się okazuje, rozrysowanie nowego ustawienia zajęło gościowi Czwórki zaledwie godzinę. - Ten plan miałem w głowie już pod koniec ubiegłego sezonu, dużo więcej czasu zajęło samo przestawianie przeszkód - przyznaje. - W sezonie regularnie sprawdzamy te ustawienia i kiedy coś nie działa, od razu to poprawiamy. Jednak najwięcej problemów mamy z kaczkami. W nocy te ptaki śpią na przeszkodach i każdego ranka musimy po nich sprzątać - śmieje się Holovko. 

Wake Park w Brwinowie. Wake Park w Brwinowie.

Sprawdź też:

Jak z kałuży zrobić akwen?

W Polsce wakeboarding cieszy się coraz większą popularnością. Widać to m.in. po liczbie nowopowstających spotów - nie tylko na jeziorach, ale też rzekach. - Na desce możemy pływać na potokach, progach wodnych. Generalnie w miejsca, o których nikt by nie pomyślał, że można zamontować tam wyciąg - opowiadali w Czwórce Przemek Kuc i Konrad Górski. W ubiegłym roku w Wake Zone Stawiki w Sosnowcu odbyły się Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie.

Posłuchaj
12:17 CZWÓRKA CWK - wakeboarding 04.06.2023.mp3 Startuje sezon wakeboardowy. Co słychać w Brwinowie? (Co Was Kręci/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Bohdan Holovko (rider, projektant wakeboardowych setupów) 

Data emisji: 04.06.2023

Godzina emisji: 11.10

kul

Czytaj także

Freediving - jak zanurkować w głąb siebie?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 12:50
Freediving, czyli nurkowanie na bezdechu, jest jedną z najbardziej fascynujących form schodzenia przez człowieka pod wodę. Jest także wyzwaniem dla ciała i duszy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pole dance - akrobatyka na metalowym drążku. Co wiemy o tej dyscyplinie?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 12:07
Od jakiegoś czasu coraz częściej słyszymy o pole dance. Jest to dyscyplina zaliczana do akrobatyki, która być może, w końcu obecnej dekady, dołączy do zestawu igrzysk olimpijskich.
rozwiń zwiń