Odchudzanie "last minute". 0,5 kg tygodniowo - tak jest zdrowo

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2024 09:59
Na lato wielu chce mieć idealną sylwetkę, czasem jednak dopiero w czerwcu zdają sobie sprawę, że to już i czas na rzeźbienie ciała i odchudzanie dawno minął. Jagoda Podkowska przestrzega, że nie da się zdrowo zrzucić 10 kg w dwa tygodnie. 
Jagoda Podkowska, dietetyczka
Jagoda Podkowska, dietetyczkaFoto: Piotr Galus/Czwórka
  • Tuż przed urlopem wiele osób chce zadbać o sywetkę. Eksperci przestrzegają, że do tego potrzebny jest czas. 
  • Nie da się zdrowo schudnąć 10 kg w dwa tygodnie. 0,5 kg tygodniowo to zdrowa norma. 
  • Aby schudnąć musimy wytworzyć w organizmie deficyt energetyczny, by on sam chciał czerpać energię z komórek tłuszczowych. 
  • Tłuszcz pełni w naszym ciele wiele ważnych funkcji. Jego nagła redukcja może prowadzić do problemów zdrowotnych. 

Szkolne wakacje wystartowały, czas urlopów w pełni, w kurortach nie brakuje turystów. Niektórzy z nich prężą na plażach idealne ciała, inni decydują się ten czas przeznaczyć na zadbanie o swoje kształty. Piotr Galus i jego gościni Jagoda Podkowska zaznaczają, że odchudzanie, dbanie o sylwetkę i zdrowie to długotrwały proces, a stosowanie diet- cud może się na nas boleśnie zemścić. 

- Nie da się zdrowo zrzucić 10 kg masy ciała w dwa tygodnie urlopu. Zdrowa redukcja wagi to około 0,5 kg na tydzień, jeśli dorzucimy do tego ćwiczenia możemy zrzucić około 1 kg - wyjaśnia ekspertka. - Tylko takie odchudzanie jest zdrowe i bezpieczne. 


Posłuchaj
26:41 czwórka co was kręci 24.06.2024 dieta 9.12.mp3 Jak zdrowo zredukować masę ciała - radzi Jagoda Podkowska (Co Was kręci/Czwórka)

 

Na kilka miesięcy przed wakacjami odchudzanie staje się modnym tematem w gronach przyjaciółek, ale, jak zauważa Piotr Galus, mężczyźni tez o tym myślą, choć mniej o tym mówią. Zdarza się, że panowie również korzystają z wielu nieefektywnych zabiegów medycyny estetycznej, by poprawić sylwetkę. 

- Na naszą niekorzyść działa czas. Jeśli nie mamy już 20 lat, to musimy pamiętać, że nasz organizm działa inaczej niż gdy byliśmy tak młodzi. Ruszamy się mniej, inaczej spalamy - zaznacza Jagoda Podkowska. - Szybka próba zrzucenia masy ciała może skutkować rozdrażnieniem, brakiem koncentracji, problemach ze snem, kiepskim nastrojem, a później efektem jojo. 

Ekspertka zaznacza, że w szybkich redukcjach masy niszczymy głównie mięśnie, one w naszym organizmie są jak piece do spalania kalorii. Komórki tłuszczowe (adipocyty) są z nami całe życie, Piotr Galus porównuje je do baloników. Jedynym sposobem pozbycia się ich są interwencje chirurgiczne, ale nasz mózg pamięta o nich dużo dłużej. 

- Aby schudnąć musimy wytworzyć w organizmie deficyt energetyczny, by on sam chciał czerpać energię z komórek tłuszczowych i zamieniać kwasy tłuszczowe na m.in. glicerol, z którego jest w stanie wytworzyć glukozę - materiał energetyczny dla naszego mózgu - tłumaczy gościni Piotra Glusa. - Warto pamiętać, że my, ewolucyjnie, jesteśmy przystosowani do gromadzenia komórek tłuszczowych. Mamy je wszędzie. To podskórna tkanka tłuszczowa, wewnątrzotrzewnowa, która chroni nasze narządy wewnętrzne. Tłuszcz jest w naszych mięśniach, hormonach, skórze. Oprócz budulcowego zadnia ma zadanie ogrzewające, termoregulacyjne, osłaniające narządy wewnętrzne. Zbyt duża, nagła redukcja tkanki tłuszczowej może prowadzić do problemów z gospodarką hormonalną. 

Jagoda Podkowska poleca korzystanie z porad ekspertów, dietetyków, którzy przez całe życie uczą się jak działa nasz organizm i co sprawia, że redukować masę możemy zdrowo. ***

Tytuł audycji: Co was kręci

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Jagoda Podkowska (dietetyczka)

Data emisji: 23.06.2024

Godzina emisji: 9.12

pj

Czytaj także

Biegasz? Trzymaj dietę. Oto, od czego warto zacząć

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2023 13:49
- Woda z cytryną i miodem, a do tego kanapka z bobem, to fajny zestaw do jedzenia latem i super pomysł na przekąskę regeneracyjną. Do tego warto dodać kiełki czy warzywa, ewentualnie zadbać o dodatek mięsny bądź rybny - mówiła Katarzyna Biłous, czyli "Zabiegana dietetyczka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak być fit i nie zgubić się w gąszczu batonów proteinowych i suplementów?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 11:48
Batoniki proteinowe to przekąska, po którą chętnie sięgają osoby aktywne fizyczne. Włączając je do swojej diety, powinniśmy uważnie czytać ich skład. Co powinny zawierać, w Czwórce podpowiada Bartek Szkutnik. 
rozwiń zwiń