Tydzień Vege - 18 lat promocji kuchni wege w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2024 10:00
Tydzień Vege to wydarzenie, które w tym roku osiąga pełnoletniość. Jest najstarszą i największą imprezą promującą kuchnię roślinną w Polsce. 
Tydzień Vege to największa i najstarsza impreza promująca kuchnię roślinną i weganizm w Polsce
Tydzień Vege to największa i najstarsza impreza promująca kuchnię roślinną i weganizm w PolsceFoto: Shutterstock/Ground Picture
  • Tydzień Vege to impreza promująca weganizm w Polsce. Odbywa się w dniach 20-26 maja 2024. 
  • To już 18. edycja wydarzenia. Przez 18 lat zmieniło się dużo. Na rynku znajdziemy wiele wegańskich zamienników dla produktów odzwierzęcych. 
  • Sandra Marciniak, dietetyczka, podkreśla, że warto czytać ich składy, by wybrać produkty najlepsze i najzdrowsze. 

Tydzień Vege - kuchnia roślinna w Polsce

- Nasze wydarzenie jest największym i najstarszym w Polsce eventem, który promuje kuchnię roślinną i weganizm w naszym kraju -podkreśla Sandra Marciniak, dietetyczka Fundacji Viva, koordynatorka warszawskiego programu Tygodnia Vege. - Przez te 18 lat wiele się zmieniło. Wtedy nie było tak wielu zamienników dla produktów odzwierzęcych. Pamiętam dokładnie moją przygodę. Gdy 9 lat temu przechodziłam na wegetarianizm, a potem na weganizm, to z dostępnych zamienników miałam jedynie do dyspozycji suche sojowe kotlety i tofu. Dziś tych produktów jest dużo więcej, ale też trzeba się umieć w nich odnaleźć - dodaje. 

Ostatnie lata wiele zmieniły w postrzeganiu diety wegetariańskiej i wegańskiej. Wiele osób jest otwartych na próbowanie nowych produktów, eksperymentowanie w kuchni, udział w takich wydarzeniach jak Tydzień Vege. Rynek produktów wegańskich jest bogaty, ale też pełen wyzwań. 

Jak wybierać wege zamienniki?

- Produktów wege jest dużo, nie wszystkie są dobre - trzeba czytać składy i wiedzieć, czym się kierować - zaleca dietetyczka. - Tu nie zawsze sprawdza się zasada "im krótszy skład, tym lepszy". Np. mleka - napoje roślinne - ważne by zawierały dodatek wapnia w postaci węglanu wapnia, ale nie zawierały cukru. Lepiej też wybierać napoje ze strączków, jak groch, fasola, soja, a nie z migdałów czy kokosów. 

Sandra Marciniak zwraca uwagę, że na to, jakie produkty wybieramy, wpływa nasz smak, ale też alergie. Z tego względu nasze wybory są bardzo indywidualne. Zauważa też, że producenci produktów wege starają się ograniczyć dodatki składników E, a zastępować je naturalnymi aromatami i barwnikami. 


Posłuchaj
14:05 czwórka pierwsze słyszę 20.05.2024 tydzień wege 7.14.mp3 O produktach wege i Tygodniu Vege opowiada Sandra Marciniak (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Skład wegańskich wędlin, kotletów, serów często jest bardzo złożony. Ja bym unikała tych produktów, które zawierają tłuszcz palmowy, tłuszcz kokosowy, cukier i sól - podpowiada. 

Wyzwaniem w diecie wege są sery. Te odzwierzęce zawierają dużo białka, większość wegańskich zamienników składa się jednak tylko z tłuszczów. - Niestety to często utwardzony tłuszcz z dodatkiem skrobi modyfikowanej - potwierdza dietetyczka. - Są już jednak na polskim rynku firmy, które produkują sery dobrej jakości - wybór jest duży, są sery żółte, białe, do smarowania. To np. sery z łubinu czy nerkowców. Warto szukać takich zamienników. 

Białko w diecie wege

Z roku na rok coraz więcej osób przechodzi na dietę wegetariańską czy wegańską. W Unii Europejskiej są jednak kraje, gdzie liczba wegan i wegetarian jest dużo wyższa, na co często też wpływają względy religijne, co zauważa Czwórkowa ekspertka. 

Organizatorzy Tygodnia Vege podkreślają, że mimo 18 lat działań wciąż walczą z mitami, że dieta wege jest droga, trudna, czasochłonna i pracochłonna. - To nie jest prawda - akcentuje gościni Kamila Jasieńskiego. - Na diecie roślinnej nie jest trudno dostarczyć sobie odpowiednie ilości białka, jeśli spożywamy odpowiednią ilość kalorii i te posiłki są w miarę zbilansowane. Nasz talerz żywienia powinien być podzielony na kilka części: pół talerza to warzywa i owoce, 1/4 to produkty zbożowe, najlepiej pełnoziarniste, a 1/4 to białka - czyli rośliny strączkowe: fasola, groch, soczewica, soja i ich przetwory np. tofu. 

Sprawdź też:

Tydzień Vege w Warszawie i nie tylko

W tym roku Tydzień Vege nie jest tylko wydarzeniem stołecznym, lecz rozciąga swoje macki po całej Polsce. Zaplanowano wydarzenia w Tychach, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Rzeszowie czy Gdańsku. - W Warszawie, 21 maja, zapraszamy na degustację wege produktów, zamienników nabiału, mięsa i słodyczy, a w środę na mój wykład i warsztat na temat roślinnych alternatyw dla nabiału, który również będzie połączony z degustacją i konkursami - zaprasza gościni Czwórki. - W programie mamy też wegańskiego grilla, bieg wegański czy spotkanie z Katarzyną Puzyńską. Podczas Tygodnia Vege nie zabraknie inspiracji do przejścia na dietę wege. Sandra Marciniak marzy jednak o wielkiej, ogólnopolskiej kampanii promującej weganizm. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Sandra Marciniak (dietetyczka, Fundacja Viva)

Data emisji: 20.05.2024

Godzina emisji: 7.14

pj/wmkor

Czytaj także

Czy weganie jedzą tylko warzywa? "To bogata i zróżnicowana dieta"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2022 11:16
- Podstawową rzeczą, którą warto zapamiętać, jeśli przechodzimy na dietę bezmięsną, jest hasło "strączki". Wszelkiego typu fasole, ciecierzyca, soczewica są doskonałym źródłem białka i żelaza - mówiła Małgorzata Lenarcik, blogerka kulinarna. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mięso - czy możemy z niego zrezygnować?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 15:03
Okazuje się, że tak. Tak przynajmniej wynika z raportu Grains of Truth, według którego w kolejnej dekadzie większość ludzi będzie wybierać roślinne zamienniki mięsa.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień wegetarian. Veganuary - spróbuj nie jeść mięsa

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 15:20
Paweł Ochman, który mięsa nie je od 33 lat, przekonuje, że kuchnia roślinna jest sezonowa, prosta, kolorowa i - wbrew powszechnie obowiązującej opinii - tania. Podkreśla też, że to kuchnia naszych przodków - możemy jeść wegańsko i tradycyjnie. 
rozwiń zwiń