Nowe barwy warszawskiego Wilanowa

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 18:00
W Wilanowie jest i będzie jeszcze piękniej. Rewitalizowane są ogrody, planuje się przebadanie archeologiczne terenów rezydencji, utworzenie pracowni 3D oraz przeprowadzenie digitalizacji 3D wybranej kolekcji zbiorów.
Audio
  • Unia Niezwykłych Projektów: zobacz, co zmieni się w Wilanowie
Muzeum Pałac w Wilanowie
Muzeum Pałac w WilanowieFoto: źr. www.wilanow-palac.art.pl

Pałac w Wilanowie ma ponad 300 lat. Zwiedzającym udostępniono go w 1805 roku, gdy na ten krok zdecydował się ówczesny właściciel, Stanisław Kostka Potocki.

Teraz Unia Europejska przeznaczyła na szeroko rozumianą rewitalizację obiektu sporo funduszy. By domknąć cały projekt potrzebne były także polskie środki. – Rozpoczęliśmy projekty konserwatorsko-restauratorskie i wystawiennicze we wnętrzach pałacowych. Chodzi głównie o pokoje myśliwskie i chińskie, których pierwotny wygląd został zrekonstruowany – opowiada dyrektor muzeum Pałacu w Wilanowie, Paweł Jaskanis. – A także o wyeksponowanie znacznej części zbiorów rzemiosła artystycznego.

Część efektów jest już widoczna - zapraszamy na przykład do odmienionej sypialni królewskiej. Zaskakujące są też efekty prac konserwatorów jak np. znalezienie zamurowanego wejścia do dawnego skarbca królewskiego.

Posłuchaj całej rozmowy o historii i przyszłości Pałacu w Wilanowie w cyklu "Unia Niezwykłych Projektów".

Zapraszamy na "Co Was Kręci" - co tydzień od godziny 10.30 do 12.Czytaj także

Kobieta w sporcie motorowym

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2012 08:00
Mimo wielu sukcesów na samochodowych torach wyścigowych Klaudia Podkalicka przyznaje, że na motorze nie potrafi dobrze jeździć, a jako dziecko chciała być... baletnicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak stworzyć ogród zoologiczny? Trzeba mieć wizję

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 07:00
Niedawno urodziła się w Polsce uistiti białoucha. Jej naturalnym środowiskiem życia są lasy deszczowe Brazylii. Spotkacie ją jednak w zoo w... Zamościu. Fascynującym miejscem jest też prawdziwie "amazońska" motylarnia i afrykańskie wybiegi dla lwów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Supernowoczesne muzea i tajemnice historii

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2012 08:00
Wszyscy je znają - chodzi o Muzeum Historii Polski, którego przyszła siedziba będzie chyba najnowocześniejszym i najśmielszym projektem w Polsce, na który UE przeznaczyła naprawdę sporo środków.
rozwiń zwiń