Kajetan Kajetanowicz powraca na tor wyścigowy. Zaraz będzie na Mazurach

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2023 15:00
Już 19 maja Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak pojawią się na starcie ORLEN 79. Rajdu Polski jako załoga funkcyjna, oznaczona numerem zero. Kajetan Kajetanowicz sprawdzi swoje nowe auto. 
Kajetan Kajetanowicz, kierowca rajdowy
Kajetan Kajetanowicz, kierowca rajdowy Foto: Polskie Radio/Cezary Piwowarski

Kibice ponownie będą mogli ich zobaczyć na rajdowych trasach. Tym razem w Polsce i to w wyjątkowej roli. Już 19 maja Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak pojawią się na starcie ORLEN 79. Rajdu Polski jako załoga funkcyjna, oznaczona numerem zero.

Kajetan Kajetanowicz to trzykrotny rajdowy mistrz Europy, czterokrotny rajdowy mistrz Polski, trzykrotny zwycięzca Rajdu Polski. Wicemistrz świata WRC-2 2019 i WRC-3 2021 oraz II wicemistrz świata WRC-3 2020 i WRC-2 2022. Ośmiokrotny zwycięzca Rajdu Barbórka. Powrót na mazurskie szutry po siedmiu latach przerwy to ważny element przygotowań do kolejnej rundy rajdowych mistrzostw świata. 

W tym sezonie "Kajto" startuje w klasie WRC, walczy o kolejne podium, a może i o zwycięstwo w klasie WRC-2. Za nim już rajd Meksyku, gdzie zajął 4. miejsce w dwójce, a wygrał w kategorii WRC-2 Challenger. 

- Ja kocham jeździć, pociąga mnie w tym wszystko: adrenalina, rywalizacja, a przede wszystkim jazda autem, które ma duże możliwości - mówi sportowiec w rozmowie z Czwórką. Ścigamy się autami na ułamki sekund, w tej najwyższej klasie. Jestem szczęściarzem, trudno mi bez tego żyć. Jak nie siedzę w samochodzie przez 3 tygodnie, to dzieją się ze mną cuda - jestem nieznośny. 


Posłuchaj
07:18 czwórka co was kręci 14.05.2023 kajto.mp3 O przygotowaniach do tegorocznego sezonu rajdów opowiada Kajetan Kajetanowicz (Co Was Kręci/Czwórka)

 

Przed zespołem Kajetana Kajetanowicza mistrzostwa świata. - Zajęliśmy dobre pozycje w Meksyku. Jesteśmy załogą prywatną, ze wsparciem sponsorów i kibiców, a ścigamy się też z zespołami fabrycznymi - mówi gość Czwórki. - Jesteśmy dobrze zmotywowani i dobrze nastawieni. 

Powrót na Mazury

19 maja rozpocznie się 79. Rajd Polski. To dla rajdowca nostalgiczny powrót. - Pojawiła się taka okazja, nie planowałem tego - przyznaje. - Ten rajd wygrywałem kilka razy, znam go bardzo dobrze. Kiedy dostałem propozycję, zdecydowałem się z niej skorzystać. Ważne jest dla mnie, by pojechać na tych piekielnie szybkich trasach, ale też spotkać się z kibicami.

Tym razem Kajetan Kajetanowicz w wyścigu weźmie udział w innej roli niż do tej pory - będzie "oczami organizatora". - To my zrobimy ostatnie sprawdzenie trasy. Tuż za nami pojedzie pierwsza załoga rywalizująca w rajdzie. To duża odpowiedzialność - zdradza. - Myślę, że będzie to też odskocznia dla mnie. Zrobię dodatkowe kilometry nowym autem, którym wystartuję w wyścigu na Sardynii - dodaje. 

Wcześniejsze wyścigi pokazały, że rajdowiec bardzo szybko adaptuje się do swoich nowych aut. Ma nadzieję, że tym razem będzie podobnie. - Tu Sardynia będzie testem - mówi. - Wierzę w to, że jeśli lubisz swój samochód, to jesteś w stanie szybciej nim pojechać, jeśli nie lubisz, to jest odwrotnie. Staram się pielęgnować tę znajomość. Lubię swoje samochody. Podczas wyścigów trzeba też wierzyć, że jest się dobrze przygotowanym, ma się dobry zespół, dobre auto. Przecież ścigamy się na najwyższym poziomie. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ Kajetan Kajetanowicz <<<

W tym roku program rajdów WRC nieco się zmienił. Pojawił się w nim Rajd Europy Centralnej (Niemcy, Czechy, Austria), zniknął zaś Rajd Nowej Zelandii. - W zeszłym roku w Nowej Zelandii walczyliśmy do samego końca, do ostatniego odcinka specjalnego. Zajęliśmy drugie miejsce - wspomina. - Zmiany w programie tego roku to dobre zmiany dla kibiców, którzy będą mieli bliżej. Dla nas to też ciekawostka. 


Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Kajetan Kajetanowicz

Data emisji: 14.05.2023

Godzina emisji: 11.41

pj/DS


Czytaj także

Krakowski Festiwal Górski. "Wszystkie zajawki w jednym miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 14:50
O imprezie mówi się, że jest górskim podsumowaniem ostatnich 12 miesięcy. W tym roku Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w pierwszy weekend grudnia, pod patronatem Czwórki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy sezon w BikePark Kazoora

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2023 09:48
Wystartował sezon dla riderów na Górce Kazoorce w Warszawie. - Staramy się, by to miejsce było dostępne dla każdego i oferowało przeszkody dla osób na każdym poziomie umiejętności. Mamy dropy, sporo band, każdy powinien znaleźć coś dla siebie - mówił Piotr Krajewski, rider i instruktor kolarstwa grawitacyjnego.
rozwiń zwiń