Tuła i Czaplicki. Kolekcjonerzy medali w kajakowym freestyle'u

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 08:20
W środowisku kajakarzy mają przydomek "Golden Couple". Na wirach i falach wykonują salta, śruby i inne ekstremalne ewolucje. Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki należą do grona najbardziej utytułowanych zawodników w tej dyscyplinie. Kiedy nie walczą o medale, podróżują po świecie w poszukiwaniu kajakowych spotów.  
Zosia Tuła, Tomek Czaplicki i Jeremi Angowski w studiu Czwórki
Zosia Tuła, Tomek Czaplicki i Jeremi Angowski w studiu CzwórkiFoto: Czwórka/Darek Matyja
  • Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki należą do grona najbardziej utytułowanych polskich kajakarzy.
  • Uprawiają kajakowy freestyle - wykonują salta, śruby i inne ekstremalne ewolucje.
  • Do kolekcji medali dołączyli kolejny. Zofia Tuła zdobyła tytuł wicemistrzyni świata w kajakowym freestyle'u w C1.
  • To pierwszy w historii medal dla Polski w tej konkurencji i pierwsze zwycięstwo w nowej dla zawodniczki kategorii.
  • Kajakowy freestyle definiują fala i odwój. To sport, który polega na elastyczności techniki.

Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki kolekcjonują tytuły i medale. Obydwoje wygrali w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w najbardziej prestiżowych konkurencjach freestyle'u kajakowego kobiet i mężczyzn, stanęli także na podium na Salt Kayak Festival w Katalonii w 2018 roku. Medale przywozili też z mistrzostw Europy.

Zofia Tuła - wicemistrzynią świata w kajakowym freestyle'u

W tym roku Zofia Tuła zdobyła tytuł wicemistrzyni świata w kajakowym freestyle'u w C1 - zawodach organizowanych w miejscowości Columbus w Stanach Zjednoczonych. To pierwszy w historii medal dla Polski w tej konkurencji. Tuła po raz pierwszy wystartowała w tej kategorii, bo dotychczas rywalizowała tylko w kajaku. W tym roku postanowiła do swojego treningu dołączyć kanadyjkę. - Szczerze mówiąc, zaczęłam treningi z myślą o kolejnych mistrzostwach, więc ten start miał być tylko eksperymentem, przetarciem szlaku. Okazuje się, że całkiem nieźle sobie z tym poradziłam - śmieje się zawodniczka.

Posłuchaj
23:35 CZWÓRKA CWK - kajaki 29.10.2023.mp3 Kajakarstwo - wspólna pasja. Rozmowa z Zofią Tułą i Tomaszem Czaplickim (Co Was Kręci/Czwórka)

Czym kanadyjka różni się od kajaka?

- W kanadyjce ma się dużo mniejszą kontrolę. Klęcząc z podwiniętymi nogami w środku, trudniej jest manewrować łódką, a pagaj z jednym piórem zamiast pary wioseł nie ułatwia sprawy. Na tak dużej wodzie samo złapanie fali nie było łatwe, a co dopiero robienie tricków - wspomina. - Kiedy siedzę w kanadyjce, to czuję się tak, jakbym nie miała nóg.

Fala i odwój - czy jest się czego bać?

Tomasz Czaplicki jest wielokrotnym medalistą mistrzostw świata i Europy oraz zdobywcą Pucharu Świata w kajakowym freestyle'u. - Tę dyscyplinę definiują fala i odwój. To są formacje, które występują na rzekach górskich. Falę na rzece nazywamy falą stojącą, tworzy się ona w miejscu, gdzie jest szybki nurt, a pod wodą znajdują się przeszkody, na przykład kamienie - wyjaśnia rozmówca Jeremiego Angowskiego. - Odwój jest specyficznym rodzajem fali - z dużą ilością piany. W odwoju woda też spada za przeszkodę i zawraca, przy czym cyrkulacja jest dużo głębsza. Z boku odwój wygląda jak bęben kręcącej się pralki. Jeśli wrzucimy tam patyk, to on wpadnie w pianę, zniknie pod wodą, zanurkuje i wróci.

Sprawdź też:

Odwoje są niebezpieczne, więc kajakarze uczą się, jak ich unikać i jak ewentualnie radzić sobie w takich miejscach. Na zawodach odwoje i fale są sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa. - Sami też tak wybieramy miejsca, żeby trenować, a nie walczyć o życie - dodaje Tomasz Czaplicki.

Kajakowe spoty na świecie

Kajakowy freestyle jako sport polega na elastyczności techniki. - Uczymy się figur. Doskonalimy je, wymyślamy nowe i robimy to w różnych miejscach na świecie - mówią goście Czwórki. - Mamy nawet taką mapę z zaznaczonymi lokalizacjami i kiedy ustalimy, które ewolucje chcemy trenować, to tam jedziemy. Przez długi czas zimą lataliśmy do Ugandy, bo to było jedno z naszych ulubionych miejsc. Mieszkaliśmy na kempingu, który znajdował się na wyspie na Nilu, a wiosłując do fal, mieliśmy nie więcej niż pięć minut. Teraz nie ma już tego miejsca, zalała je woda po uruchomieniu nowej zapory. 

Dowiedz się więcej: kajakarstwo w Polskieradio.pl <<<

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Goście: Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki (kajakarze)

Data emisji: 29.10.2023

Godzina emisji: 10.10

kul

Czytaj także

Skituring - sport fotogeniczny, ale też niebezpieczny

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 14:00
- W mediach społecznościowych jest mnóstwo zdjęć ze skiturowych tras i one robią wrażenie. Ale nie dajmy się zwieść pięknemu obrazkowi, bo skituring to sport, który wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy o tym, jak zachowywać się w górach - podkreśla Anna Figura, narciarka i instruktorka skituringu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Snowboard: od "snurfera" do symbolu wolności

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 11:00
Historia snowboardu liczy sobie kilkadziesiąt lat. Zaczęło się od "snurfera", dziś ta dyscyplina ma status sportu olimpijskiego. A jak wyglądały początki snowboardu w Polsce?
rozwiń zwiń