Skituring. O czym musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się w góry?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 15:20
Skituring to sfera wolności i uniezależnienia się od wyciągów, karnetów i kolejek. Choć w tej dyscyplinie jest dużo swobody i improwizacji, warto się do tego odpowiednio przygotować. 
Na nartach można zdobyć też wysokie szczyty
Na nartach można zdobyć też wysokie szczytyFoto: gevision/Shutterstock
  • W 20021 roku skituring był najchętniej uprawianym sportem zimowym
  • Przy wycieczkach skiturowych bardzo przydaje się orientacja w terenie oraz lawinoznawstwo
  • Skiturowcy najchętniej odwiedzają Tatry, ale ten sport można z powodzeniem uprawiać w innych miejscach w Polsce

Skiturowy boom. "Tatry były za małe"

Skituring to jedna z odmian narciarstwa pozatrasowego i jedna z najmodniejszych ostatnio form górskiej turystyki zimowej. - Na przełomie zimy i wiosny w 2021 roku na Kasprowym Wierchu było więcej skiturowców niż średnia narciarzy, który jeżdżą w otwartym sezonie - mówi wspinacz górski i ochotniczy ratownik TOPR Maciej Ciesielski. - Pandemia i związane z nią obostrzenia, w tym zamknięte stoki i wyciągi, sprawiły, że w ubiegłym roku skituring i skialpininizm przeżyły boom, jakiego nikt się nie spodziewał. Producenci nie nadążali z produkcją, wypożyczalnie świeciły pustkami, bo ludzie po prostu chcieli jeździć na nartach. Niestety nasze Tatry są za małe na takie tłumy, zwłaszcza że w niektórych miejscach w jednym czasie było nawet kilkaset osób. Dlatego zachęcam, żeby skitury robić też w Karkonoszach i w Bieszczadach.

Największy błąd początkującego skiturowca

Fani tego sportu przekonują, że skituring to najlepszy z wariantów poruszania się po górach zimą. Skitury łączą w sobie funkcjonalność nart zjazdowych oraz biegowych. Dają niesamowity komfort podejścia, szybkość poruszania się po zaśnieżonych szlakach, nie mówiąc już o zjazdach. - Największy błąd, jaki popełniają początkujący skiturowcy, polega na tym, że biorą się za to ludzie, którzy nie umieją jeździć na nartach - wyjaśnia rozmówca Hanny Dołęgowskiej. - Tymczasem z tej góry trzeba zjechać. O ile trasa jest przygotowana, to można sobie poradzić. Jeśli jednak ktoś chce "wyjść w teren", to ta umiejętność jest niezbędna. 

Posłuchaj
05:29 CZWÓRKA CWK - skituring 02.01.2022.mp3 Jak i gdzie uprawiać skituring? (Co Was Kręci/Czwórka)

Pozwól ekspertom zatroszczyć się o twoje życie

Maciej Ciesielski - wpinacz górski, instruktor alpinizmu PZA, międzynarodowy certyfikowany przewodnik górski oraz ratownik TOPR - podkreśla też, jak ważną rolę w przygotowaniu to skituringu odgrywa bezpieczeństwo, bo największym zagrożeniem są lawiny. - Można wynająć przewodnika i z nim jeździć, ale jest też druga, znacznie lepsza opcja, czyli uczestniczenie w kursach, które dają wiedzę na ten temat. Jedyne, o co apeluję, to o to, żeby sprawdzać, kto takie szkolenia organizuje - podkreśla gość Czwórki. - Namawiam, żeby wybierać licencjonowanych przewodników międzynarodowych i szkolenia organizowane przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Niech to robią fachowcy, skoro chodzi o nasze życie.

Sprawdź także:

W tym roku Maciej Ciesielski wraz z Piotrem Sułkowskim i Kacprem Tekielim w czasie 43 godzin i 50 minut pokonali cztery tatrzańskie drogi składające się na łańcuchówkę zwaną Expanderem. Za ten wyczyn zostali nagrodzeni na Krakowskim Festiwalu Górskim

***

Tytuł audycji: Co Was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Materiał: Hanna Dołęgowska

Data emisji: 02.01.2022

Godzina emisji: 11.37

kul


Czytaj także

Skitury - turystyka narciarska. "Tu liczy się właściwe przygotowanie"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 11:55
Skituring to wędrówka, jazda na nartach, a jednocześnie wspinaczka w górach zimą. Na trasie występują zarówno odcinki płaskie, zjazdy, jak i strome podejścia. - Jeśli nie mamy doświadczenia, pierwszy raz wybierzmy się z instruktorem. To nie jest łatwy sport - przestrzegał w Czwórce Kuba Brzosko, ratownik TOPR.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyjazd na snowboard lub narty? Już teraz czas na trening

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 21:20
Niedługo zacznie się sezon na "białe szaleństwo", jednak już teraz trzeba budować formę przed wyjazdem na narty lub snowboard. Podpowiadamy, jak przygotować się do zbliżającego się sezonu zimowego.
rozwiń zwiń