HYROX 2024. Co działo się na wyścigu fitnessowym w Katowicach?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2024 14:30
W pierwszej polskiej odsłonie wyścigu fitnessowego HYROX w Warszawie wzięło udział 600 zawodników. Do Katowic przyjechało 1600. Ich zmaganiom przyglądał się Piotr Galus, a Czwórka była patronem tego wydarzenia. 
HYROX Katowice 2024. Zawody łączą bieganie z ośmioma ćwiczeniami funkcjonalnymi
HYROX Katowice 2024. Zawody łączą bieganie z ośmioma ćwiczeniami funkcjonalnymiFoto: Bartek Alter
 • Hyrox łączy bieganie z ośmioma ćwiczeniami funkcjonalnymi.
 • Zawody składają się z ośmiu konkurencji (rund), które łączą jedną stację treningową z biegiem na 1 km.
 • 24 lutego 2024 roku odbył się HYROX Katowice.
 • Czwórka była patronem tego wydarzenia. 

HYROX - historia zawodów

Na pomysł zawodów HYROX wpadli - jeden z najbardziej doświadczonych i cenionych organizatorów wyścigów masowych na świecie Christian Toetzke i trzykrotny medalista olimpijski i mistrz świata Moritz Furste. Pierwsza odsłona odbyła się w 2017 roku. Do dziś impreza ta gościła już w 11 krajach i ponad 30 różnych miastach. Pierwsza w historii odsłona serii w Europie Wschodniej odbyła się we wrześniu 2023 roku w Warszawie. 24 lutego 2024 roku HYROX zawitał do Katowic.

Wyścig życzliwości

- Wzrosła forma zawodników i organizatorów. Wszystko było świetnie przygotowane - przyznaje trener crossfitu Bartek Lipka. - To, co najbardziej podoba mi się w zawodach HYROX, to zdrowa rywalizacja. Wśród zawodników jest dużo życzliwości i widać uśmiechy na twarzach, co nie jest takie częste, kiedy razem staje się na starcie.

Trening w biegu

Uczestnicy zaczynają od biegu, a po każdym 1 km następuje 1 trening funkcjonalny wykonywany na przeznaczonej do tego stacji. Ta sekwencja: 1 km biegu + 1 trening, jest powtarzana osiem razy. - Zadania są dużo bardziej wymagające niż bieg. Nas przede wszystkim zmęczyły "sanki". Za mało ćwiczyłyśmy ciągi w codziennej praktyce - mówiły po przekroczeniu mety Ada Bardan i Kasia Wyrobek.

Posłuchaj
13:00 CZWÓRKA CWK - hyrox 2 25.02.2024.mp3 Hyrox Katowice - relacja z zawodów (CWK/Czwórka)

Ćwiczenia w Hyroksie poruszają każdą część ciała. Są to:

 • SkiErg
 • Sled Push i Pull
 • Burpee Broad Jumps
 • Rowing
 • Farmers Carry 
 • Sandbag Lunges
 • Wall Balls
Posłuchaj
14:57 CZWÓRKA CWK - hyrox 1 25.02.2024.mp3 HYROX - co trzeba wiedzieć o tym treningu? (CWK/Czwórka) 

Jak ważny dla zawodnika jest doping kibiców?

Każdy wyścig z serii HYROX odbywa się w pomieszczeniach zamkniętych w rozległych halach wystawowych - to wciągające i elektryzujące wydarzenie, w którym widzowie mogą wspierać zawodników od samego początku do końca.

- Tego dopingu nie zabrakło też w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Były też pot, łzy i zacięta rywalizacja - relacjonuje Piotr Galus. - Wsparcie kibiców jest ważne na każdym etapie wyścigu, zwłaszcza wtedy, gdy mięśnie odmawiają posłuszeństwa - przyznaje Damian Gawlak. - Kiedy słyszę swoje imię z trybun, dostaję 150 proc. więcej mocy. Tutaj sprawdza się powiedzenie, że "w drużynie siła".Dla kogo jest HYROX?

Ten format wyścigów pozostaje spójny na całym świecie, co umożliwia tworzenie globalnych rankingów na koniec każdego sezonu wyścigowego. I co najważniejsze, HYROX jest dla każdego - zarówno dla profesjonalnych sportowców, jak i codziennych entuzjastów fitnessu, którzy chcą przenieść swój trening na wyższy poziom. - To nowatorska forma testu sprawnościowego, która przede wszystkim bazuje na podstawowej formie ruchu, czyli bieganiu - tłumaczy trener Krzysiek Markuszewski. - Oprócz biegania są także ćwiczenia funkcjonalne, dzięki którym można sprawdzić swoją kondycję i stopień sprawności.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez HYROX Poland (@hyroxpoland)


Kolejne zawody HYROX odbędą się w Gdańsku - 26 maja.

Posłuchaj
04:08 CZWÓRKA Pierwsze slysze - hyrox 26.02.2024.mp3 HYROX Katowice - podsumowanie zawodów (Pierwsze słyszę/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Co was kręci

Prowadzi: Piotr Galus 

Data emisji: 25.02.2024

Godzina emisji: 10.05

kul/mpkor/pj/

Czytaj także

Trening atlety. Rozgrzewka przed LOGinLAB

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 19:00
Zawodowi sportowcy przez całe życie przygotowują się do igrzysk olimpijskich i różnych mistrzostw. A jeśli ktoś pracuje, zajmuje się dziećmi, ma "zwykłe" życie, ale kocha "dźwiganie", to może wziąć udział w zawodach LOGinLAB.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odzyskaj radość z ruchu. Ćwicz dla relaksu i zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 10:00
Aktywność fizyczna dla radości, ale bez koncentracji na wyglądzie sylwetki czy spadku masy ciała to forma treningu, którą proponuje Joanna Jaworska, trenerka personalna. Asia podpowiada jak ćwiczyć z przyjemnością. 
rozwiń zwiń