Aktorki z "Kamieni na szaniec": największe emocje już za nami

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 12:00
Choć premiera "Kamieni na szaniec" w reżyserii Roberta Glińskiego jeszcze się nie odbyła, aktorka Magdalena Koleśnik, odgrywająca rolę Moni, dziewczyny "Rudego" przyznaje, że największy stres, związany z tym filmem, jest już za nią. - Nerwy były na planie, podczas kręcenia zdjęć. Teraz pozostała konfrontacja z rzeczywistością - mówi gość Czwórki.
Audio
  • Magdalena Koleśnik i Sandra Staniszewska o aktorstwie i pracy na planie filmu "Kamienie na szaniec" (Czwórka/Kontrkultura)
Sandra Saniszewska i aktorzy Kamieni na szaniec
Sandra Saniszewska i aktorzy "Kamieni na szaniec"Foto: PAP/ Leszek Szymański

Wtóruje jej Sandra Staniszewska, która wcieliła się w postać Hali Glińskiej, dziewczyny "Zośki". Aktorka wspomina, że najwięcej nerwów zjadła podczas castingów do filmu. - Sceny, które mieliśmy wówczas odtwarzać, były bardzo emocjonalne. Musiałyśmy "uruchomić" krzyk, płacz - mówią goście "Kontrkultury". - Byłyśmy tam razem, nie było jeszcze wiadomo, która z nas dostanie rolę, kto kogo zagra.

A na castingi zgłosiło się mnóstwo dziewczyn. - Trafiłam do tego filmu w ostatnim momencie, chłopcy byli już wybrani, tak naprawdę szukano już tylko Moni - wspomina Koleśnik. - Ale udało się.

Czytaj także: "Kamienie na szaniec" - film, o którym ciężko będzie zapomnieć <<<

Okazało się jednak, że prawdziwe wyzwanie było dopiero przed nimi. Musiały zmierzyć się z historią, z którą związanych jest wielu Polaków, z książką, w której większość zaczytywała się w młodości. - Chodziło mi o to, by podejść do tych bohaterów i całego tematu z szacunkiem. Zastanawiałam się, jacy naprawdę byli ci ludzie - opowiada Staniszewska. - Przeczytałam bardzo dużo dzienników, obejrzałam mnóstwo filmów. Chciałam poczuć ówczesny klimat: zagrożenie, zupełnie inny stan świadomości. Potem mocno przeżywałam kręcenie scen wojennych, śniły mi się koszmary.

Czytaj także Marcel Sabat: czasem brakuje mi dystansu do siebie <<<

Jak przyznają aktorki, najtrudniejsze w pracy nad rolami dziewczyn Zośki i Rudego, była konieczność wcielania się w role… raz na jakiś czas. - Chłopcy "weszli" w ten filmowy świat raz, na początku zdjęć, i "wyszli" z niego dopiero po ich zakończeniu. My zaś na co dzień chodziłyśmy zwyczajnie do szkoły i przyjeżdżałyśmy do Warszawy czasem, po to, by zagrać - wspomina Staniszewska. - Pamiętam, że po powrocie na plan filmowy często musiałam sama się "nakręcać", specjalnie budzić w sobie emocje, by zdjęcia się udały.

(kd/pk)

Czytaj także

Andrzej Grabowski: szkoła teatralna była dla mnie jak nieustające wakacje

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 12:30
- Nigdy nie myślałem o zawodzie aktora. Za to bardzo chciałem być studentem szkoły teatralnej - tak wybór kierunku studiów wspomina znany aktor Andrzej Grabowski. I dodaje, że nie chodziło tylko o piękne dziewczyny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kawalerowicz: Zbyszek Cybulski w każdym filmie grał siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 15:00
Był nieobliczalny, nie potrafił powtórzyć wyuczonego tekstu, a jego kreacje były niepowtarzalne. Jak dotąd historia polskiego kina nie doczekała się większej legendy niż ta, która do dziś otacza postać Zbigniewa Cybulskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Koman: jestem świadom swojego sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 15:10
Jacek Koman ma to szczęście, że część roku może spędzać w Polsce, a część w Australii, gdzie mieszka od 30 lat. Dziś przyznaje, że dotarł do zdrowych proporcji między czasem spędzonym tu i tam.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Niemirska: albo aktorstwo albo stabilizacja

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 12:30
Joanna Niemirska, kostiumograf i aktorka, znana jest m.in. z filmu "Papusza" i telewizyjnych seriali. - Od zawsze wiedziałam, że będę aktorką - przyznaje w Czwórce. - Nie miałam innych pomysłów na życie.
rozwiń zwiń