X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przeźroczysty Tomasz Knapik

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2010 10:34
Jak się najdowcipniej pomylę, powiem bzdurę czy coś świńskiego, cofamy się do kropki i nagrywamy ponownie – przyznaje w Czwórce jeden z najbardziej znanych polskich lektorów.
Audio
  • Rozmowa Magdaleny Kasperowicz z Tomaszem Knapikiem

„Czytał Tomasz Knapik” – takim zdaniem kończy się polska ścieżka dźwiękowa wielu obcojęzycznych filmów. Lektor, którego wyjątkowy głos zna chyba każdy, był gościem Magdaleny Kasperowicz. Słuchaczom Czwórki opowiadał m. in. o początkach swojej kariery i o tym, na czym polega „przeźroczystość” lektora.

Tomasz Knapik karierę przed mikrofonem rozpoczął już jako młody chłopak. – Byłem niepełnoletni, kiedy trafiłem do radiowej Rozgłośni Harcerskiej – wspomina gość „Kontrkultury”. Co prawda była to rozgłośnia amatorska, lecz słuchała jej młodzież z całej Polski. – Graliśmy dobrą zachodnią muzyczkę, której młodzi ludzie pragnęli –tłumaczy lektor. Potem na długi czas związał się z Polskim Radiem.

Głos Tomasza Knapika kojarzymy jednak przede wszystkim z filmami. Liczbę produkcji, w których był lektorem, można liczyć w tysiącach. Co ciekawe gość Magdaleny Kasperowicz, nigdy nie brał udziału w zajęciach z emisji głosu.

Zdaniem Tomasza Knapika, w zawodzie lektora trzeba umieć powściągnąć własne aktorskie zapędy. – Niektórzy lektorzy mają swoją manierę – ocenia. – Ja z tym walczę, bo i tak nie da się odczytać kwestii wszystkich postaci w inny sposób – tłumaczy. Jak przyznaje, każdą wypowiedź da się przeczytać na wiele sposobów i bardzo łatwo jest ją „przerysować”. Gdy zaś lektor jest  „przeźroczysty” i nie wyczuwa się jego obecności podczas oglądania filmu, wtedy ociera się on o ideał – puentuje Tomasz Knapik.

Jak przyznaje gość „Kontrkultury”, zawód lektora w dzisiejszych czasach jest bezstresowy. Kiedyś lektor musiał czytać kwestie na żywo, dziś wszystko nagrywane jest z wyprzedzeniem. – Teraz, jak się najdowcipniej pomylę, powiem bzdurę czy coś świńskiego, to cofamy się do kropki i nagrywamy ponownie – wyjaśnia.

Więcej o lektorskich „przygodach” Tomasza Knapika i przewadze reklam nad filmami fabularnymi we fragmentach „Kontrkultury”. Kliknij ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” bądź filmu w boksie „Video” po prawej stronie.

ap

Zobacz więcej na temat: KULTURA rozrywka boks POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspomnienie o Saramago

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 09:00
Gdyby żył kończyłby 88 lat. Literatura portugalskiego noblisty ciągle wzbudza zainteresowanie i dyskusje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akustycznie z rockowym pazurem

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 14:56
Pierwszego dnia oficjalnej sprzedaży wydawnictwo "MTV Unplugged Kult" na CD i DVD uzyskało status platyny. - Wykonaliśmy krok do przodu - mówił w Czwórce klawiszowiec Kultu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opisać Polskę na filmowo

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 14:28
Miejsca, które w filmie leżą w bliskiej okolicy, w rzeczywistości bywają rozsiane po całej Polsce – mówi autor przewodnika po kultowych filmowych plenerach.
rozwiń zwiń