Kultura

Wspomnienie o Saramago

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 09:00
Gdyby żył kończyłby 88 lat. Literatura portugalskiego noblisty ciągle wzbudza zainteresowanie i dyskusje.
Audio

- Dla mnie literatura nie jest władzą tylko odpowiedzialnością. Ale nie jest tak jakby mogło się wydawać, że wszystko co powiem może mieć konsekwencje. Wręcz przeciwnie, nie uważam na to co mówię z prostej przyczyny - nie mówię niczego poza prawdą, mówię zawsze to co myślę. To jest jedyne co mam do zaoferowania – mówił Jose Saramago.

- On często odwoływał się do fikcyjnej apokalipsy, tak jak to miało miejsce w "Mieście Ślepców". Próbuje przedstawić nam wymyśloną przez siebie katastrofę, która pokazuje, jak człowiek w takiej sytuacji może się zachować - powiedziała tłumaczka jego literatury Elżbieta Milewska.

Jej zdaniem skojarzenie z literaturą obozową jest uzasadnione. W rozmowie z Magdą Mikołajczuk w audycji "Kulturalny Wieczór z Jedynką" tłumaczka zauważyła, że często dochodzi w jego literaturze do niesamowitego wydarzenia, jak choćby oderwanie się półwyspu Iberyjskiego od Europy, które jest przyczynkiem do opowiedzenia historii.

W jej odczuciu "Miasto ślepców" jest o tyle poruszającą powieścią, że autor nie unika w niej drastycznych opisów, które, jak sam wielokrotnie mówił, sprawiały mu podczas pisania wielki ból.

- Głębi książki nie udało się jednak zobrazować w filmie. Może wynikło to z tego, że styl pisarski Saramago jest szalenie specyficzny, bardzo bogaty, ale zarazem konkretny. On zwraca uwagę na drobiazgi w życiu człowieka - zauważyła Zofia Stanisławska, tłumaczka książek portugalskiego noblisty.

(pp)

Aby wysłuchać rozmowy Wspomnienie o Saramago”, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie „Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Kościół wyraził uznanie i żal po śmierci Saramago

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2010 18:29
Kościół katolicki w Portugalii wyraził uznanie dla dorobku zmarłego w piątek portugalskiego pisarza, noblisty Jose Saramago i zarazem żal, że niektóre jego książki wywołały gorące polemiki wokół religii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pacjent Czechowa

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2010 14:45
Czasem czuję się jak wiejski doktor - mówi Amos Oz, wybitny izraelski pisarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Conrada i książka spod lady

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2010 13:00
Marjane Satrapi była gwiazdą drugiego dnia Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jestem niechlujnym czechofilem

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2010 21:54
W swojej najnowszej książce Mariusz Szczygieł rozbiera na części pierwsze współczesnych Czechów.
rozwiń zwiń