X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Opowieść z celi w "krainie uśmiechu"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2011 14:00
12 wyroków śmierci za 12 paczek przemyconego narkotyku i oczekiwanie na wyrok w tajlandzkim więzieniu. - Nie wybielam się. To szczera historia - mówi Michał Pauli, autor książki "Dwanaście razy śmierć. Opowieść z krainy uśmiechu".
Audio

Rzeczywiście: dostałem dwanaście wyroków śmierci za przemyt narkotyków – wyznaje Michał Pauli, autor książki „Dwanaście razy śmierć. Opowieść z krainy uśmiechu”. Zafascynowany Azją kielecki plastyk, lekkomyślna ofiara policyjnej prowokacji, w oczekiwaniu na wyrok spędził kilka lat w tajlandzkim więzieniu, zanim dzięki wysiłkom dyplomatycznym w 2009 roku wrócił do kraju.

Gość „Kontrkultury” przystał na propozycję przemytu do Tajlandii 590 tabletek ecstasy w 12 pakietach. Schwytany trafił przed miejscowy sąd, który skazał go na dwunastokrotną karę śmierci: po jednym wyroku za każdą paczkę narkotyku. – Nie staram się wybielić. To szczera historia, jak przez swoją głupotę władowałem się w przemyt – zapewnia Michał Pauli. – Książka jest formą katharsis, próbą oczyszczenia się ze wspomnień. Z drugiej strony, starałem się unikać martyrologii – dodaje.

Warunkiem powodzenia terapii za pośrednictwem literatury jest nazwanie i opisanie traumatycznych przeżyć. To niełatwe zadanie, zwłaszcza dla człowieka, który twarzą w twarz ze śmiercią spędził kilka lat w jednym z najcięższych więzień na świecie. – Miałem problem ze zrelacjonowaniem moich uczuć, również dlatego, że z czasem pamięć o nich się zatarła. Czułem się jak zwierzę, długo nosiłem na nogach grube łańcuchy i spałem w klatce wśród masy stłoczonych jak sardynki ludzi.  Pamiętam moment, gdy przez kraty dostrzegłem kawałek świata, którego długo nie widziałem. Pomyślałem wtedy, że może nie zobaczę go już nigdy – wspomina Michał Pauli.

Gość „Kontrkultury” podkreśla, że pisząc myślał również o tych, którzy nie mieli tyle szczęścia, co on. Choć więzienna rzeczywistość praktycznie wyklucza przyjaźń, na kartach książki znaleźć można portrety osób, które wyciągnęły do Polaka pomocną dłoń. – Więzienie to sytuacja, w której nikt nie znalazł się z własnej woli. Interakcje na ogół nie są pozytywne. Mimo to miałem tam znajomych, na których mogłem polegać – tłumaczy Michał Pauli. – Książka jest hołdem nie tylko dla moich kolegów, ale dla wszystkich, którzy tkwią w takich miejscach, a moim zdaniem nie zasługują, by tam być – podkreśla.

Przewrotny tytuł książki nawiązuje do zakorzenionego w świadomości turystów z zachodu obrazu Tajlandii jako cudownej, egzotycznej „krainy uśmiechu”. Z tym idyllicznym wyobrażeniem korespondują też obrazy gościa Czwórki, którego wieloletnia fascynacja „słoneczną” stroną Tajlandii  nie wygasła mimo osobistego dramatu.

Więcej w rozmowie Magdaleny Kasperowicz z Michałem Paulim. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marihuana paraliżuje w godzinach szczytu

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2011 16:29
Władze Warszawy ze względów bezpieczeństwa nie zgodziły się na marsze zwolenników legalizacji marihuany. - I bardzo dobrze - cieszy się szef Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Internet gorszy niż narkotyki

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 18:28
– Wiemy, jak pomóc narkomanom, jednak wobec osób uzależnionych od sieci jeszcze jesteśmy bezradni – rozkładają ręce eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Należy leczyć, a nie karać

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2011 15:50
O postulatach dotyczących prawa narkotykowego i metod leczenia osób uzależnionych od narkotyków mówił w Czwórce były szef Polskiej Sieci ds. Polityki Narkotykowej - Jacek Charmast.
rozwiń zwiń