"Combat girls. Krew i honor": mocny film i mocny temat!

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2012 10:00
- Film "Combat girls. Krew i honor" to mocne, brutalne, bardzo prawdziwe kino. Zwłaszcza, że scenariusz napisany został z perspektywy kobiety - mówiła w Czwórce kulturoznawca Joanna Sawicka.
Audio

Bohaterka filmu, Marisa, dwudziestoletnia Niemka, nienawidzi obcokrajowców, Żydów i wszystkich tych, których obwinia o kłopoty swojej ojczyzny. Zachowuje się prowokująco, pije, wdaje się w bójki, a do swojej kolekcji tatuaży zamierza włączyć portret Adolfa Hitlera. Z czasem okazuje się, że czarno-białe reguły panujące w jej gangu, to nie jedyny sposób traktowania świata.

Film "Combat girls. Krew i honor" w Polsce zrobił ogromne wrażenie na widzach 27. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego oraz uczestników Plus Camerimage w Bydgoszczy. Na Festiwalu Filmowym w Monachium obraz zdobył nagrodę dla Najlepszej Aktorki - Aliny Levshin oraz za Najlepszy Scenariusz dla Davida Wnendta.

Zdaniem Joanny Sawickiej kulturoznawcy, ten film wyróżnia przede wszystkim świetnie napisany scenariusz. – Człowiek, który go napisał, zanim to zrobił, wykonał wielką pracę, ogromny research – opowiada gość Czwórki. – Najpierw pracował przy projekcie fotograficznym, związanym z neonazistowskim ruchem na niemieckich prowincjach. Potem dopiero powstał pomysł na film.

Znaczenie – według gościa Czwórki – ma także to, że scenariusz napisany został z perspektywy kobiety. – Dzięki temu scenariuszowi ta historia jest prawdziwa – tłumaczy Sawicka. – Poza tym film jest świetnie zagrany i świetnie nakręcony.

Zobacz trailer filmu:

Więcej o filmie, kulisach jego powstawania, a także m. in. o modzie na filmy z nutą nazizmu w tle dowiesz się, słuchając całej rozmowy z audycji "Kontrkultura".

(kd)

Czytaj także

Marek Dyjak: roztrwoniłem swoje szczęście

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2011 09:00
Jak zawsze szczery do bólu Marek Dyjak opowiedział w Czwórce o swoim dzieciństwie, samotności, nieudanej miłości do kobiety i zamiłowaniu do wędkarstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Machalica: Chłonę poezję Osieckiej, Przybory i Kofty

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2012 07:50
Mówi, że jest idealistą z wyboru. W Czwórce opowiada o swojej miłości do poezji i ulubionych sztukach teatralnych. Na spotkanie z aktorem zaprasza Magdalena Kasperowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Stelmaszyk: Nie chcę oszukiwać widza

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2012 10:50
Popularny aktor opowiadał w Czwórce m.in., dlaczego nie lubi samouwielbienia u reżyserów oraz jaką misję stara się swoją różnorodną grą aktorską spełnić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa przestrzeń dla miłośników ambitnego kina

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2012 21:00
Już w lutym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przejdzie metamorfozę jakiej się nie spodziewacie.
rozwiń zwiń