"Portrait Artist of the Year": talent-show dla malarzy

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 18:45
Po telewizyjnych talent-show dla kucharzy, tancerzy, modelek i wokalistów przyszła pora na artystów malarzy. W programie "Portrait Artist of the Year" mogą wziąć udział malarze i rysownicy, profesjonaliści i amatorzy. Muszą mieć ukończone 16 lat, pochodzić z Wielkiej Brytanii albo Irlandii i mieć talent do tworzenia portretów.
Audio
  • Krytyk i historyk sztuki Bogusław Deptuła opowiada o sztuce malowania portretów (Kontrkultura/Czwórka)
Portrait Artist of the Year: talent-show dla malarzy
Foto: Glow Images/East News

Portreciści nie mają dziś lekkiego życia, bo ich zadania przejęły zakłady fotograficzne. Ale w historii odegrali bardzo ważna rolę, bo dzięki ich pracy wiemy jak wyglądał Szekspir albo Stanisław August Poniatowski.

 - Portrety istnieją tak długo jak istnieje malarstwo, ale mistrzostwo w tej dziedzinie osiągnięto dość późno, bo w Renesansie - opowiada Bogusław Deptuła, krytyk i historyk sztuki. - W późniejszych czasach zaczęto doceniać coś więcej niż tylko realistyczne odtworzenie podobizny modela, a szczególnym uznaniem cieszyły się prace, o których mówiono, że skradły duszę portretowanemu.

Rangę malarstwu portretowemu postanowili przywrócić twórcy telewizyjnego show "Portrait Artist of the Year". Uczestników będzie oceniać jury, a wyłonieni przez jurorów finaliści będą musieli namalować portret znanej publicznej osoby. Obrazy trafią na specjalną wystawę w londyńskiej National Portrait Gallery.

 - W dzisiejszych czasach, w sztuce portretowania obowiązuje duża dowolność. Pierwsza dama polskiego malarstwa, Teresa Pągowska malowała pantofelek na obcasiku i nazywała go swoim autroportretem - wspomina gość Czwórki. - Jesteśmy już oswojeni z niekonwencjonalnymi działaniami i coraz mniej rzeczy nas dziwi.

Być może do czasu, kiedy wystartuje "Portrait Artist of the Year". Produkcja programu rusza już w czerwcu, ale pierwsze odcinki trafią na antenę dopiero jesienią. Wtedy też zostanie ogłoszony zwycięzca.

Więcej na ten temat dowiesz się słuchając materiału Beaty Kwiatkowskiej z "Kontrkultury".

kul

Czytaj także

Radek Szlaga gościem Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 18:00
Zaliczany do grona najciekawszych malarzy polskich, ceny jego prac zaczynają się od 60 tysięcy zł, w tym roku na czele rankingu Kompas Sztuki - Radek Szlaga. Na spotkanie z artystą zapraszamy chwilę po godzinie 12.00.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mona Lisa zniknęła z Luwru! Ponad 100 lat temu...

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2013 13:00
Obecnie dzieła Leonarda da Vinci strzegą zastępy uzbrojonych strażników oraz najnowocześniejsze systemy alarmowe. Sto lat temu było jednak zupełnie inaczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legalna Kultura czyli "ściągaj" zgodnie z prawem

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 16:39
Projekt Legalna Kultura wystartował rok temu. To akcja społeczna popularyzująca korzystanie z kultury udostępnianej legalnie.
rozwiń zwiń