Tęsknota łączy Polaków i Portugalczyków

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2012 10:00
Fado to portugalska pieśń, a słowo to oznacza "przeznaczenie, los". O swoim fado i projekcie "Fado Polaco" w "Folk-Offie" opowiadał João de Sousa.
Audio

João de Sousa czerpie inspiracje z tego, co naturalne w nim i w nas wszystkich. Jego piosenki to opowieść o problemach ludzkich, o poszukiwaniu prostych rzeczy: szczęścia, przyjaźni, prywatności i intymności. - Czasami ludzie próbują ukryć to co naturalne, bo wstydzą się słabości. W mojej muzyce słabość jest siłą - mówi. W czwórkowej audycji Maćka Szajkowskiego zdradził szczegóły projektu "Fado Polaco".

- "Fado Polaco" to moje szukanie tego, czym jest Portugalia dla mnie, ale szukam tego z innej perspektywy. Zawsze chciałem być w jakiś sposób unikalny. Ten projekt to kilka moich utworów, ale też standardy fado, nowoczesny folklor. Jeśli mowa o tematach to są teksty miłosne, polityczne i też te o moim życiu tutaj - opowiada João de Sousa.

Artysta mieszka w Polsce już 7 lat, wcześniej szukał swojego miejsca w Londynie i Barcelonie. Wraz ze swoją miłością trafił do Wrocławia, gdzie znalazł swoje miejsce. W "Folk-Off-ie" przyznaje, że 10 lat temu nie wyobrażał sobie, że będzie mieszkał w Polsce i mówił po polsku - posłuchaj audycji

João de Sousa w 2010 roku gościnnie wystąpił na albumach “Sova” zespołu Mikromusic oraz “4″ Smolika. Osobą, która pomaga João spełnić jego wizję, jest Wojtek Orszewski, gitarzysta i producent, znany z projektów takich jak Miloopa, Digit-All-Love i Nat Queen Cool.

(pj)

Czytaj także

W Folk Offie "Żywiołak"!

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2012 06:00
W ostatniej audycji Folk Off gościła reprezentacja zespołu Żywiołak. Zobacz wideo ze studia!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Pomianowska: wyjątkowa artystka i korzenne inspiracje

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 17:00
Maria Pomianowska, instrumentalistka, wokalistka, kompozytorka, grająca między innymi na sarangi, suce biłgorajskiej i wiolonczeli, opowiedziała w Czwórce o swojej niesamowitej muzyce i fascynujących pomysłach na nowe projekty.
rozwiń zwiń