Polacy nie oszczędzają, ale "jakoś to będzie"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 12:32
Z badań, przeprowadzonych przez Instytut Homo Homini wynika, że aż 99 proc. Polaków nie ufa ZUS-owi i uważa, że na emeryturę dużo skuteczniej da się zaoszczędzić bez pomocy tej instytucji.
Audio
  • Polacy oszczędzają kreatywnie - materiał Karoliny Mózgowiec

- Jeszcze dwa lata temu 16 proc. Polaków wierzyło, że emerytura z ZUS i II filaru zapewni im jakąś egzystencję – wylicza Przemysław Trzaskowski z On Board PR, firmy, zlecającej badanie. – W tej chwili to zaledwie… 1 procent, czyli tak naprawdę to granica błędu statystycznego.

Zdaniem eksperta Czwórki oczy Polakom otworzyły m. in. zawirowania i niejasności wokół reformy emerytalnej.

I choć jak się okazuje Polacy potrafią twardo stąpać po Ziemi i mimo braku zaufania do emerytalnych innowacji kolejnych rządów, wciąż mamy nadzieję, że "jakoś to jednak będzie". Badania pokazały, że najbardziej sceptyczni są jednak młodzi ludzie.

– Grupa osób od 18 do 25 roku życia martwi się o swoją przyszłość, zwłaszcza w obliczu przedłużenia wieku emerytalnego – mówi Anna Wrzosk z On Board PR. – To także grupa, która jest najmniej stabilna zawodowo, nie oszczędza pieniędzy ze względu na brak wolnych środków i ze względu na to, że emerytura to zbyt odległa perspektywa.

Dowiedz się więcej o finansowych przyzwyczajeniach Polaków, nastrojach społecznych i przyczynach braku zaufania do finansowych poczynań rządu i kolejnych pomysłów na finansowanie ZUS, słuchając całego materiału z "Poranka".

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ile kosztuje twoje dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2012 16:01
Dzieci są bezcenne, ale niestety... niezbyt "tanie". Utrzymanie i wychowanie statystycznego potomka, od narodzin do ukończenia 20. roku życia, to koszt rzędu 176 tysięcy złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ile tak naprawdę kosztuje nas Euro 2012?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2012 08:30
Polska wydała na Euro 2012 100 mld złotych, dlatego pojawia się pytanie: ile możemy na tym zarobić? Nasz reporter, Błażej Prośniewski przygotował raport, w którym padły twarde dane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto trzyma rękę na domowej kasie, czyli finanse w związku

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 16:00
To wygląda z reguły tak: nie chcemy się kłócić o pieniądze i nie lubimy tego robić, ale gdy już pokłócimy się o jakąkolwiek inną błahostkę – zawsze niemal dochodzi do tematu finansów. A wtedy nie ma zmiłuj: pierzemy brudy czterech pokoleń w rodzinie partnera.
rozwiń zwiń