Film, który powstał poza systemem

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 15:28
- Nienawidzę klientelizmu polskiego kina - tego, że się uzależnia los projektu od decyzji paru urzędników. Nikt w Europie tak nie działa - mówi Przemysław Wojcieszek, reżyser filmu "Sekret".
Audio
  • Przemysław Wojcieszek opowiada o festiwalu Nowe Horyzonty i swoim filmie "Sekret"

Na ramieniu Przemysława Wojcieszka , reżysera widnieje tatuaż "Berlinale", w zeszłym roku zdecydował się na ten rysunek.

- Wiele zawdzięczam Berlinale. To był punkt zwrotny w moich działaniach filmowych - wyjaśnia reżyser powody swojej decyzji w rozmowie z Kubą Kuklą.
Na Nowe Horyzonty Wojcieszek przyjechał jako juror. Wiele razy bronił się przed tą funkcją, tym razem skapitulował. Nie widział jeszcze konkursowych obrazów, całą dwunastkę zobaczy po raz pierwszy.
- Bardzo chciałem, żeby mój film "Sekret" startował w sekcji konkursowej Nowych Horyzontów - mówi Wojcieszek. - Niestety Stowarzyszenie organizujące festiwal jest koproducentem mojego filmu, więc start był niemożliwy. Mój film można będzie zobaczyć w jednej z pobocznych sekcji - dodaje.

Organizatorzy festiwalu o filmie "Sekret" napisali, że jest nakręcony w partyzanckim stylu.
- Zapraszam serdecznie na ten film, nikt się nie będzie nudził. To będzie mocna przygoda. Film budzi skrajne emocje  - wyjaśnia Wojcieszek. - Zależało nam, żeby się wpisać w taką estetykę kina, która pojawia się w Europie i na świecie. Cały film został nakręcony aparatem fotograficznym. Technologia poszła już tak do przodu, że zdjęcia wyglądają fantastycznie, pięknie - dodaje. - Chcieliśmy udowodnić sami sobie, że możemy coś zrobić poza systemem. Nienawidzę klientelizmu polskiego kina, tego, że się uzależnia los projektu od decyzji paru urzędników. Nikt w Europie tak nie działa.  

Film "Sekret" był pokazywany na Berlinale, miał też już swoją polską premierę - jak reagowały na niego obie publiczności, dowiesz się słuchając audycji Kasi Dydo i Kuby Kukli "Stacja Kultura" .


(pj)

Czytaj także

Made in Poland

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2011 11:48
Rozmowa z reżyserem Przemysławem Wojcieszkiem, relacja z konferencji prasowej towarzyszącej pojawieniu się kolekcji listów Fryderyka Chopina oraz nowy projekt "Walka Czarnucha z Europą".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe Horyzonty w Twoim mieście

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 15:11
Tym razem aż osiem filmów będzie można obejrzeć w ramach projektu Nowe Horyzonty Tournée. Trzecia edycja zawiera przeboje 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Igor Boxx odnajdzie się w świecie Ballad i Romansów

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 15:42
Festiwalowi Nowe Horyzonty towarzyszy maraton koncertowy. 24 lipca razem z zespołem Ballady i Romanse wystąpi Igor Boxx.
rozwiń zwiń