Najdłuższy jamnik na świecie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 09:30
Czy choć raz zastanowiliście się kto wyprodukował autobus bądź tramwaj, którym przemieszczacie się w swoim mieście? Pewnie nie. Tym razem przyjrzeliśmy się właścicielom jednej z największych firm produkujących autobusy, tramwaje i autokary.
Audio

Jak większość biznesmenów zaczynali od zera. W czasach studenckich wyjeżdżali do Szwecji, wtedy to był jedyny kraj, do którego mogliśmy wyjeżdżać i legalnie pracować. Za oszczędzone pieniądze kupili pierwszy warsztat w Warszawie.

- Tak wyobrażaliśmy sobie naszą przyszłość. Mąż miał pracować w warsztacie, a ja po odchowaniu dzieci miałam wrócić do zawodu stomatologa – powiedziała Solange Olszewska, prezes firmy Solaris Bus & Coach.
Stan wojenny pokrzyżował plany rodziny Olszewskich. Po upadku PRL  do kraju wrócił mąż Solange Olszewskiej, Krzysztof Olszewski, który przywiózł ze sobą pomysł na sprzedaż autobusów. W 1994 rozpoczęli sprzedaż niemieckich autobusów marki Neoplan, pierwszych niskopodłogowych pojazdów w Polsce. Dwa lata później rozpoczęli produkcję. W 1999 roku z taśmy produkcyjnej zjechał pierwszy niskopodłogowy autobus wyprodukowany w Polsce.
- Nasze autobusy jeżdżą w 25 europejskich krajach oraz w kilku państwach poza starym kontynentem, łącznie ponad osiem tysięcy pojazdów – dodała Olszewska.
W Polsce Solarisy można zobaczyć w większych miastach, jednak jak się okazuje nie w każdym. Podobno we Wrocławiu nie przejedziemy się Solarisem.

- Będzie mi trudno znaleźć takie miasto, w którym nie ma naszych autobusów, ale to dobrze, mamy dobry polski produkt, który powinien jeździć po polskich miastach. Przykro mi tylko, gdy patrzę na nasze lotniska, na których jeżdżą autobusy zachodniej produkcji – powiedziała w ‘’Czwartym Wymiarze’’ prezes spółki Solaris Bus & Coach, Solange Olszewska.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, z której dowiecie się czy Państwo Olszewscy posiadają własny autobus i czy są zadowoleni z umieszczenia ich nazwiska na liście 100 najbogatszych Polaków.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Autobusy i tramwaje: o komunikacji miejskiej słów kilka

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 12:00
W "Czwartym Wymiarze" rozmawiamy o tym, czym najlepiej poruszać się po mieście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepełniony autobus spadł do głębokiego wąwozu

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2012 09:24
Zginęły co najmniej 52 osoby. Rannych jest 46 osób. Do wypadku doszło w północnych Indiach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypadek w Chinach: 36 zabitych

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2012 09:51
Do 36 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar wypadku autobusu w Chinach. Na autostradzie koło miasta Yanan w prowincji Shaanxi na północy kraju, zderzyła się cysterna przewożąca gaz i autokar.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożar polskiego autobusu. Poszkodowany kierowca

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 09:57
Polski autokar przewożący 53 osoby zapalił się w nocy na autostradzie A2 w rejonie Fuerstenfeldu w austriackiej Styrii.
rozwiń zwiń