Ubóstwo to także stan umysłu

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 15:40
2,5 miliona ludzi żyje w Polsce w biedzie - wynika z najnowszych badań. Ale ubóstwa się nie zauważa, choć dla innych pozostaje ono wielka tragedią.
Audio
  • Z czym kojarzy ci się bieda? Posłuchaj naszej sondy
  • Michał Piwowarek sprawdza jakie są przyczyny ubóstwa
  • Psycholog Justyna Święcicka opowiada o przyczynach ubóstwa i sposobach walki z nim
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images/East News

W naszym kraju przybywa ludzi zagrożonych skrajnym ubóstwem. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że po stabilizacji w ostatnich latach, w 2011 roku odnotowano rozwój tego niepokojącego zjawiska. W tej chwili prawie 6 procent Polaków żyje poniżej minimum egzystencji.
 - Gdy patrzymy na ubóstwo, bardzo często z tyłu głowy rodzi się taka myśl: "ta osoba czymś sobie na to zasłużyła" - twierdzi psycholog Justyna Święcicka - Przyjemnie jest przyjąć, że naszym życiem rządzi przyczynowo-skutkowy ciąg. Że ktoś inny jest biedny, bo ma za dużo dzieci, nie dostatecznie się wykształcił, wybrał niewłaściwą drogę życiową, itd. To jednak zgubna metoda naginania rzeczywistości do naszych oczekiwań.
Od lat mapa skrajnego ubóstwa w zasadzie się nie zmienia. Do najbiedniejszych rejonów Polski należą między innymi Warmia i Mazury, Podlasie, Lubelszczyzna oraz województwo świętokrzyskie. Martwić może fakt, że zagrożenie biedą jest znacznie większe u dzieci i młodzieży niż u dorosłych. Ich przyszłość cierpi na tym, że rodzice nie potrafią bądź nie chcą znaleźć zatrudnienia.   
- W coachingu mówi się o "braku wędki", co oznacza deficyt możliwości, żeby z biedy wyjść albo coś w tej tragicznej sytuacji zmienić - tłumaczy gość Krzyśka Grzybowskiego. - To właśnie jest wyuczona bezradność, która występuje i u ofiar przemocy, i u ofiar biedy.  
Ubóstwo wiąże się z bezrobociem, wielodzietnością i niepełnosprawnością. W tragicznej sytuacji finansowej znajdują się rodziny utrzymujące się głównie ze świadczeń społecznych, innych niż emerytury i renty.
 - W Polsce niewielki jest odsetek osób, którym brakuje pieniędzy na to, by codziennie kupić chleb, natomiast szybko rośnie liczba osób skazanych na wykluczenie poprzez brak dostępu do pewnych powszechnych aktywności - mówi psycholog z "Uniwersytetu dla rodziców". - Jeśli na przykład w domu czytało się wcześniej gazety i książki, to kiedy nagle zaczyna brakować na to pieniędzy, dzieciaki po prostu zapisują się do darmowej biblioteki albo koczują między półkami w EMPiK-u, bo mają wyrobiony nawyk czytania. I chcą to robić.

Więcej dowiesz się słuchając nagrania z audycji "4 do 4".

Tutaj znajdziesz artykuły i audycje poświęcone Dni Solidarności z Ubóstwem > > >

kul



Czytaj także

Terror czy seks w imię ekologii?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2012 10:00
Kontrowersyjne akty, amatorskie porno, brutalne filmy z ubojni, czyli wszystkie chwyty dozwolone w obronie Matki Ziemi. Posłuchaj dyskusji o cienkiej granicy między ekologią i ekoterrorem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emocje wyrażaj słowem, nie czynem

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 16:57
Problem przemocy w szkole jest tak stary jak stara jest szkoła, z tą różnicą, że ciągle zmieniają się jej uwarunkowania i formy. Nie ma jednej metody, która zwalczy agresję wśród uczniów. Nie ma także sposobu, który całkowicie by ją wykluczył.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Warnie zapomnij o śniegu

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 18:23
Złote Piaski, Morze Czarne, Dolina Róż i to, co zostało po Bizancjum i Cesarstwie Rzymskim... Bułgaria niejedno ma oblicze i czeka na turystów nie tylko latem.
rozwiń zwiń