Budzik już budzi!

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 13:04
Po kilku latach starań Budzik wreszcie działa. Aktorka Ewa Błaszczyk dopięła swego i wraz z ludźmi dobrej wolej Centrum Zdrowia Dziecka otworzyła klinikę dla dzieci w śpiączce.
Audio
  • Posłuchaj relacji z otwarcia Kliniki Budzik. Wzięła w niej udział Kasia Węsierska

17 milionów pochłonęła budowa, 3 miliony kosztował sprzęt i koszty funkcjonowania placówki. Ale najważniejszej korzyści nie da przeliczyć się na pieniądze. To ogrom wsparcia jakie otrzymują dzieciaki w śpiączce oraz ich rodzice w nowootwartej Klinice Budzik, powstałej z inicjatywy Fundacji "Akogo?"
- W Polsce jest to bardzo nowatorskie przedsięwzięcie, ale za granicą to powszechna praktyka - podkreśla Paweł Kwiatkowski z Fundacji "Akogo?". - Miejmy nadzieję, że za nami pójdą inni i że z czasem takich miejsc zacznie przybywać.  
Projekt Budzika został opracowany przez zespół projektantów pod kierunkiem Jacka Bolechowskiego i Wojciecha Kielskiego. Jest to 3-kondygnacyjny budynek z piwnicą o powierzchni 1500 m².
- Jednorazowo klinka będzie mogła przyjąć 15 dzieci, ale co ważne, razem z rodzicami - tłumaczy rozmówca Kasi Węsierskiej. - Do leczenia zakwalifikują się pacjenci, którzy są w śpiączce nie dłużej niż 1,5 roku od wypadku. Bo wtedy szanse na wybudzenie są największe. Pierwsze dzieciaki na oddział trafią najprawdopodobniej w marcu przyszłego roku.  
Celem twórców kliniki jest stworzenie systemowych rozwiązań, wzorców prawno-organizacyjnych i medyczno-rehabilitacyjnych dla dzieci w śpiączce. Tworzony jest także program psychologicznego wsparcia dla rodziców, opiekunów, terapeutów i lekarzy dotkniętych długotrwałym stresem i wypaleniem, bo jak mówi aktorka, szefowa Fundacji i inicjatorka przedsięwzięcia Ewa Błaszczyk: - Jeśli się ktoś potknął i przewrócił to należy wyciągnąć do niego rękę i pomóc się podnieść. A nie jeszcze mu dokopać. I Budzik jest takim miejscem, gdzie znajdziemy specjalistów nakierowanych na tego rodzaju pomoc.
Posłuchaj reklacji Kasi Węsierskiej z otwarcia kliniki. Nagranie z "Poranka OnLine" znajdziesz w pliku dołączonym do artykułu.
kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ewa Błaszczyk i "Sierpień" na początku grudnia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 17:30
- Zawsze trzeba wybierać tę parę oczu, która się świeci. Wtedy pomaganie ma sens - mówi Ewa Błaszczyk. Znana aktorka i współtwórczyni fundacji "Akogo?" jest bohaterką kolejnej odsłony cyklu "Mam w cv".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neetsi – ludzie niepotrzebni społeczeństwu… z wyboru?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 08:54
Neets, czyli "not in employment, education or training", to ludzie "zawieszeni". Zawieszeni w niebycie. Nie robią nic z wyboru: nie pracują, ani się nie uczą. Kosztują państwo ponad 30 mld złotych rocznie, czyli ponad 2 proc. polskiego PKB.
rozwiń zwiń

Czytaj także

AIDS was nie zabije... jeśli się przebadacie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 18:00
Czasy, gdy o HIV mówiło się tylko w kontekście gejów i narkomanów, dawno już minęły. Grup ryzyka już nie ma, a narażeni na konsekwencje ryzykownych zachowań: naszych, naszych partnerów i ich partnerów, jesteśmy wszyscy.
rozwiń zwiń