AIDS was nie zabije... jeśli się przebadacie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 18:00
Czasy, gdy o HIV mówiło się tylko w kontekście gejów i narkomanów, dawno już minęły. Grup ryzyka już nie ma, a narażeni na konsekwencje ryzykownych zachowań: naszych, naszych partnerów i ich partnerów, jesteśmy wszyscy.
Audio
Olga Frycz w Czwórce
Olga Frycz w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

Obecnie odnotowuje się coraz więcej zakażeń wśród kobiet, które zresztą decydują się na badania zdecydowanie rzadziej niż mężczyźni. Tymczasem testy na HIV są niezwykle istotne, niezależnie od płci, zwłaszcza, że zdaniem gościa Czwórki Macieja Nazarewicza ze Społecznego Komitetu ds. AIDS wirus HIV nie oznacza już wyroku, bo jego leczenie nie jest problemem dla współczesnej farmaceutyki.

- Problemem za to jest nieznajomość statusu serologicznego – tłumaczy Nazarewicz. – Szacuje się, że powyżej 50 procent osób nie wie nawet, że jest zakażonych. To powoduje, że mogą oni zakazić inną osobę nieświadomie, a poza tym, mogą nie zdążyć z leczeniem retrowirusowym.

Właśnie dlatego w 2012 roku Społeczny Komitet ds. AIDS skierował kampanię społeczną "Projekt Test" do kobiet. A wszystko to, by namówić Polki do testowania się na HIV. W stołecznym klubie Basen będzie można także obejrzeć fragmenty sztuki pt. "Miss HIV" w reżyserii Macieja Kowalewskiego. W ten projekt zaangażowała się m. in. Olga Frycz. – Biorąc w tym udział dowiaduję się o tej chorobie wielu rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia – opowiada aktorka w Czwórce.

W sobotę, 1 grudnia, obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Więcej na ten temat dowiecie się, słuchając nagrania rozmów z gośćmi "Poranka OnLine", po kliknięciu w plik dźwiękowy.

(kd/czwórka)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Neetsi – ludzie niepotrzebni społeczeństwu… z wyboru?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 08:54
Neets, czyli "not in employment, education or training", to ludzie "zawieszeni". Zawieszeni w niebycie. Nie robią nic z wyboru: nie pracują, ani się nie uczą. Kosztują państwo ponad 30 mld złotych rocznie, czyli ponad 2 proc. polskiego PKB.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubóstwo to także stan umysłu

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 15:40
2,5 miliona ludzi żyje w Polsce w biedzie - wynika z najnowszych badań. Ale ubóstwa się nie zauważa, choć dla innych pozostaje ono wielka tragedią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudno żyć w biedzie, kiedy wszyscy mają wszystko

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 11:54
Codziennie z głodu umiera tyle dzieci, ile mniej więcej mieszkańców ma średniej wielkości miasto w Polsce. Ale ubóstwo nie dotyczy tylko krajów najbiedniejszych. Coraz częściej zdarza się tam, gdzie z pozoru są pieniądze.
rozwiń zwiń