Powstanie styczniowe to historie zwykłych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2013 12:35
22 stycznia minie 150 lat od wybuchu największego polskiego zrywu narodowego. Powstanie styczniowe zakończyło się klęską, ale jak, oceniał Piłsudski, bez niego nie odzyskalibyśmy niepodległości.
Audio
Fragment obrazu Artura Grottgera Branka
Fragment obrazu Artura Grottgera "Branka" Foto: Wikipedia/Public Domain/pinakoteka

22 stycznia 2013 roku będzie miała miejsce w Warszawie główna uroczystość związana z obchodami rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Rozpocznie się ona mszą w Katedrze Św. Jana na Starym Mieście. Udział zapowiedziały liczne organizacje, wraz ze swymi sztandarami, a po mszy nastąpi przemarsz rekonstruktorów na miejsce stracenia członków Rządu Narodowego, czyli tzw. Krzyż Traugutta, gdzie odbędzie się manifestacja z udziałem Wojska Polskiego i atystów Filharmonii im. Traugutta. Będzie tez Apel Poległych.

- W powstaniu styczniowym oddali życie ostatni rycerze Rzeczypospolitej - mówi Wojciech Olszański, koordynator i reżyser inscenizacji związanej z uroczystością 150. rocznicy wybuchu powstania. - 30 lat wcześniej miało miejsce powstanie listopadowe, które też zakończyło się klęską, ale ten duch trwał. Po styczniowym zrywie balast rycerstwa się skończył i rozproszył. Staliśmy się, jak to mówią prześmiewcy, mydlarzami, szczotkarzami, handlarzami, magielnikami - dodaje.

Zobacz specjalny serwis z unikatowymi zdjęciami i rycinami z Powstania Styczniowego

W czasie powstania styczniowego stoczono blisko 1200 bitew i wiele mniejszych potyczek. Walczyli wszyscy, ponosząc ogromne ryzyko. Wielu pisało wspomnienia i pamiętniki - dziś znamy ich wspaniałe i wzruszające historie. Więcej o powstaniu styczniowym i wydarzeniach zaplanowanych na 22 stycznia 2013 dowiesz się, słuchając załączonej audycji "Co Was kręci?".

(pj)

Czytaj także

Powstanie styczniowe - decyzja pozornie szaleńcza

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 11:08
- Polacy sądzili, że czynem zbrojnym przyspieszą reformy. Przecież nikt nie jest samobójcą, nie powstaje po to, by sytuację pogorszyć. Żyła też wtedy nadzieja na wojnę antyrosyjską - przypomina historyk dr Janusz Osica.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warto było młodych wzywać do powstania?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2013 10:00
Jak ocenia tragicznie zakończony zryw powstańczy jeden z tych, którzy zachęcali do walki? W cyklu "Wieczór ze słuchowiskiem" Dwójka przypomni spektakl radiowy "Ogniwo" według sztuki Witolda Zalewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kunert: szukamy grobów powstańców styczniowych

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2013 09:38
Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa poszukuje miejsc pochówku powstańców styczniowych w Polsce i za granicami. Sekretarz Rady doktor Andrzej Kunert przypomina, że według obecnych danych na terenie Polski jest przeszło 600 obiektów związanych z powstaniem.
rozwiń zwiń