Irlandczycy sportem bronili swojej tożsamości narodowej

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 10:50
Futbol gaelicki i hurling to ich ulubione sporty. Z okazji "Tygodnia Irlandzkiego" w Czwórce sprawdzamy, co kręci mieszkańców Zielonej Wyspy.
Audio
  • Ewelina Grygiel opowiada o najpopularniejszych sportach w Irlandii

Tym, czym dla Polaków jest piłka nożna, dla Irlandczyków jest futbol gaelicki. Jak mówi jeden z zawodników drużyny Cumann Warszawa, ta dyscyplina łączy w sobie elementy koszykówki, piłki nożnej i ręcznej oraz rugby: - To naprawdę interesująca i pełna rywalizacji gra, w której piłkę można kopać, kozłować oraz podbijać nogą. Drużna liczy 15 zawodników, a mecze są rozgrywane na boisku podobnym do tego, na jakim grają rugbyści.

Drugą narodową dyscypliną mieszkańców Zielonej Wyspy, która może wydać się ciekawa z naszego punktu widzenia, jest hurling, uważany za najszybszy drużynowy sport świata rozgrywany na trawie. Uczestnicy używają skórzanej piłki o średnicy 65 mm i specjalnego kija wykonanego z drewna jesionowego o długości 64-97 cm.

Obie dyscypliny uważane są za sporty dla całej rodziny, a miłość do nich przekazywana jest z pokolenia na pokolenie: - Wynika to z zaszłości historycznych i z faktu, że te aktywności są po prostu bardzo stare - tłumaczy Justyna Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej. - Przypuszcza się, że hurling uprawiany jest od prawie 3 tysięcy lat. W momencie, kiedy Irlandczycy byli pozbawieni tożsamości narodowej, w okresie zaboru angielskiego, to właśnie sporty stanowiły przejaw ich wierności oraz miłości do ojczyzny.

Oprócz dyscyplin z piłką w roli głównej Irlandczycy lubią jeszcze łowić ryby, grać w golfa, jeździć konno, żeglować oraz chodzić na wycieczki. Informacje na ten temat zdobyła Ewelina Grygiel, a szczegóły znajdziesz w dołączonym do artykułu nagraniu z "Poranka OnLine".

W tym tygodniu zapraszamy na kolejne odsłony "Tygodnia Irlandzkiego" w "Poranku OnLine" - od poniedziałku do piątku międzygodziną 6.00 a 9.00

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dublin: miasto piękne i… odrobinę przerażające

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2012 17:20
U2, Sinead O’Connor, James Joyce, czy Samuel Beckett to twórcy światowego formatu, pochodzący z Irlandii. Oprócz tego na świecie słynny jest irlandzki taniec i zielone piwo. Ta wyspa jest jednak także wymarzonym miejscem dla turystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parkour zmusza do rozwoju, ale nie do rywalizacji

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 19:00
Najtrudniej przełamać własne lęki, ale paradoksalnie najłatwiej wykonać pierwszy skok. Parkour to nie tylko sport, ale też styl bycia, który daje poczucie, że możesz poruszać się gdzie i jak chcesz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Irlandia wnosi doświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2013 12:29
Irlandia od 1 stycznia 2013 roku przejęła przewodnictwo Unii Europejskiej. To już jej siódma prezydentura.
rozwiń zwiń