100 zamków pośród winnic - tak wygląda serce Hiszpanii

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 16:20
Jeszcze nie upalnie, ale i tak jest dużo cieplej niż w Polsce. Dlatego o tej porze roku Hiszpania staje się docelowym miejscem podróży dla wszystkich zmęczonych mrozem, śniegiem, albo pośniegowym błotem.
Audio
  • O Las Medulas opowiada Piotr Bartoszewicz z serwisu hiszpaniaportal.pl
  • O Kastylii mówi się, że to serce Hiszpanii. Sprawdź dlaczego
  • Hiszpańska fiesta ku czci miłość i kobiet. Dowiedz się, gdzie się odbywa

 - Nie Barcelona, nie Madryt, ani tym bardziej wakacyjne kurorty nad oceanem, tylko Kastylia jest sercem Hiszpanii - mówi dziennikarka Elżbieta Sawicka. - To jest kraina o trudnym klimacie. W lecie panują tam potworne upały, w zimie zdarza się śnieg, ale widoki są przepiękne.

Już sama nazwa regionu wskazuje z czym będziemy mieć do czynienia - "castillo" po hiszpańsku oznacza zamek. I to właśnie tam znajdziemy najwięcej zabytków: monumentalnych, namaszczonych historią i przesiąkniętych duchem średniowiecza. W sumie w Kastylii znajduje się sto dobrze zachowanych zamków. Część z nich ma prywatnych właścicieli; w innych mieszczą się muzea.

 - Oprócz zamków w Kastylii dech w piersi zapierają katedry. W sumie jest ich jedenaście - opowiada gość Krzyśka Grzybowskiego. - I jeszcze wino. Najlepsze w całej Hiszpanii!

Najpiękniejsze miejsca na świecie znajdziesz w cyklu podróżniczym Czwórki > > >

Wśród turystycznych atrakcji tej części Europy wszystkie przewodniki wymieniają Las Medulas, niewielką wioskę w regionie Kastylia-Leon, która trafiła na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO dzięki śladom po starożytnej kopalni złota. Nieco mniej oczywistym turystycznym wyborem jest Zamarramala. W miasteczku położonym niedaleko Segowii w lutym odbywa się festiwal Santa Aguedo dedykowany kobietom.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w materiałach reporterskich i w nagraniu audycji "4 do 4".  
kul

Czytaj także

Andaluzja: kraina wielu kultur

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 12:00
Andaluzja jeden z największych regionów Hiszpanii, położony jest na południu kraju. Zwiedzając go nie wolno zapomnieć o takich miastach jak Sewilla, Granada, Cordoba, czy Malaga, które stanowią o świetności tego zakątka świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przez La Rambla do Camp Nou i Gaudiego

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2012 18:00
Do Barcelony najlepiej przyjechać 23 kwietnia, kiedy to miasto należy do kwiaciarek i księgarzy. W Czwórce zabraliśmy Was na spacer po jednej z najpiękniejszych ulic Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykła podróż do "Krainy uśmiechu"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2013 14:30
Błękit wody miesza się z bielą plaż, tropikalna zieleń stanowi tło dla mnisich szat w kolorze szafranu i złotych posągów buddy. Do tego aromatyczna kuchnia i uśmiechnięci mieszkańcy. To wszystko sprawia, że Tajlandia wygląda jak najpiękniejszy sen.
rozwiń zwiń