Przez La Rambla do Camp Nou i Gaudiego

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2012 18:00
Do Barcelony najlepiej przyjechać 23 kwietnia, kiedy to miasto należy do kwiaciarek i księgarzy. W Czwórce zabraliśmy Was na spacer po jednej z najpiękniejszych ulic Europy.
Audio

La Rambla to nieustannie zatłoczona aleja spacerowa, łącząca centrum komunikacyjne Barcelony - Plaça de Catalunya - z Pomnikiem Kolumba przy nabrzeżu Port Vell. Jest ona wizytówką miasta ze względu na pokazy różnego rodzaju artystów - oryginalnie przebranych mimów, tancerzy, muzyków grających melodie z całego świata, a także mistrzów sztuk walki. Liczne stragany i małe sklepiki zachęcają do kupowania pamiątek.

Szczególnego charakteru ulica La Rambla nabiera w dniu 23 kwietnia, kiedy w Katalonii obchodzony jest Dzień Świętego Jerzego, patrona wszystkich zkaochanych. - To wtedy mężczyzna daje kobiecie różę, a ona odwdzięcza mu się książką - opowiadała w Czwórce Sylwia Cervelo z Instytutu Cervantesa. - W ten dzień na La Rambla jest mnóstwo stoisk z książkami, na których znani pisarze podpisują swoje książki - zachęcała.

Dla fanów piłki nożnej Barcelona to przede wszystkim Stadion Camp Nou będący siedzibą jednego najlepszych piłkarskich klubów świata, FC Barcelona. Od czasu odnowienia klubowego muzeum zyskał on nazwę Camp Nou Experience. W gablotach wystawione są wywalczone trofea i klubowe pamiątki, a dzięki ścianie z interaktywnymi ekranami uzyskamy informacje o piłkarzach, trenerach i prezydentach oraz poznamy szczegółową historię Barçy.

Więcej na temat kultowych miejsc stolicy Katalonii dowiesz się słuchając nagrania audycji "4 do 4".

bch

Czytaj także

Litwa na wakacje: multikulturowość Wilna

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2012 08:20
Co warto zobaczyć na Litwie, oprócz zabytków z Wilna? Do zwiedzania tego wyjątkowego kraju w Czwórce zachęcał Romuald Mieczkowski, wilnianin, przewodnik, pisarz, poeta, świetnie znający wszystkie zakamarki tego miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blondynki w Stambule nie mają łatwo

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2012 12:10
Na szczęście namiętnych Turków da się utemperować przestrzegając jednej zasady. O życiu w Turcji i atrakcjach Stambułu opowiadała w Czwórce podróżniczka Katarzyna Kosińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamienne łoża na Orkadach

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 09:00
Tajemnicze wyspy na północy Szkocji od dziesięcioleci przyciągają archeologów z całego świata. Turyści własnoręcznie mogą tam nawiązać kontakt z ludźmi sprzed tysięcy lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grasse: miasto, które porywa zapachem

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2012 17:04
Grasse, miasteczko we francuskiej Prowansji, kojarzy się głównie z… zapachem. To tam właśnie powstała powieść "Pachnidło" oraz jej filmowa adaptacja. Dziś wciąż wśród wąskich uliczek można poznać sekret tworzenia doskonałych perfum.
rozwiń zwiń