"Bakłażany na stół" - kulinarne nowinki PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2016 09:55
Brokuły, cykoria, endywia, sałata rzymska czy jarmuż - 37 lat temu w Polsce warzywa te nie często gościły na domowych stołach, jednak już wtedy na antenie Czwórki przekonywaliśmy o ich walorach.
Audio
  • O tym jak w PRL-u poznawano nowe warzywa (BąŻur/Czwórka)
Dziś bakłażany są codziennością, jednak w PRL-u był to kulinarny rarytas
Dziś bakłażany są codziennością, jednak w PRL-u był to kulinarny rarytasFoto: Paulina J

- Coraz częściej w naszych sklepach pojawiają się warzywa mało znane. I choć kuszą nasze mamy swymi oryginalnymi kształtami i żywymi kolorami ciągle jednak zbyt rzadko trafiają na nasze stoły - mówiła w 1979 roku Joanna Wacowska, autorka audycji "Bakłażany na stół", którą przypominamy w ramach urodzinowego cyklu "Cztery Dychy". Swoich opinii na temat uprawiania warzyw oraz ich odpowiedniego przyrządzania udzielali znani w Polsce Ludowej eksperci, m.in. dr Maciej Halbański oraz żywieniowe guru PRL-u, czyli dziennikarz "Przekroju" Jan Kalkowski.

Z audycji dowiedzieliśmy się nie tylko skąd u Węgrów tak wielka miłość do papryki, ale także jak przyrządzić winegret do sałaty rzymskiej. A czy wiecie dlaczego warto jeść rzeżuchę oraz jak z bakłażanów przyrządzić danie o enigmatycznej nazwie "omdlały imam"? W bążurowych "Czterech Dychach" znajdziecie odpowiedzi na te i inne kulinarne pytania.

***

Tytuł audycji: "BąŻur"

Prowadzi:  Piotr Galus

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 28.09.2016

Godzina emisji: 7.14

jsz/pj

          

Czytaj także

Chcesz mieć dobry humor? Jedz zielone...

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 11:00
Zielone warzywa liściaste pomagają walczyć ze złym nastrojem. Naukowe odkrycie sprzed lat zastosujemy w dzisiejszej diecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obywatele PRL o etosie pracy ludzkiej

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 12:35
Tym razem machina czasu urodzinowego cyklu "Cztery Dychy" przenosi nas aż do roku 1984, do audycji Barbary Mikos "Wieczór Muzyki i Myśli", której hasłem wywoławczym jest wartość pracy ludzkiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Układ. Co działo się na dancingach w latach 80.?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 12:00
Odpowiedzi na to pytanie reporterka Polskiego Radia, Irena Piłatowska, szukała w klubach nocnych... i na komisariacie.
rozwiń zwiń