Co i jak słyszą nasi czworonożni ulubieńcy?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 15:29
- Psy mają dużo lepszy i wrażliwszy słuch od ludzi, koty zaś mogą usłyszeć nawet krew płynącą w żyłach - przekonuje Tom Justyniarski, rzecznik prasowy Towarzystwa Obrony Zwierząt RP, pedagog, trener, podróżnik oraz autor książki dla dzieci "Psie troski".  
Audio
  • Jak to się dzieje, że zwierzaki słyszą tak dobrze? (Stacja Nauka/Czwórka)
Dla psa słuch jest ważny, bo to drugi zmysł którym odbiera rzeczywistość
Dla psa słuch jest ważny, bo to drugi zmysł którym odbiera rzeczywistość Foto: Kasia Szczypa

O słyszeniu zwierząt z Tomem Justyniarskim rozmawiamy z okazji Światowego Dnia Ucha i Słuchu. Jak to się dzieje, że nasi pupile słyszą lepiej niż my? - Psy odbierają znacznie szerszy zakres tonów i są w stanie usłyszeć nawet z odległości 250 metrów. To dziesięciokrotnie więcej niż ludzie - wyjaśnia zaproszony ekspert. - Koty z kolei bardzo dobrze słyszą niskie dźwięki - dodaje.

Sprawdź też:
pies muzyka 1200.jpg
Psy lubią reggae. Jakiej muzyki słuchają zwierzęta?

W Czwórce Tom Justyniarski opowiada także, jak kiedyś ludzie wykorzystywali nieprzeciętne możliwości słuchowe zwierząt oraz co zrobić, jeśli dojdzie do ich uszkodzenia. A jak nasi ulubieńcy słyszą wystrzeliwane w sylwestra petardy i sztuczne ognie? - To są dla nich dźwięki zupełnie obce. Odbierają je tak, jakby rozpętała się wojna - ostrzega zwierzęcy specjalista.

W rozmowie z Patrykiem Kuniszewiczem tłumaczy też, jakie niesłyszalne przez nas dźwięki odbierają psy oraz czy można uszkodzone psie lub kocie ucho wyleczyć.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Tom Justyniarski (rzecznik prasowy Towarzystwa Obrony Zwierząt RP, pedagog, trener oraz podróżnik)

Data emisji: 3.03.2017

Godzina emisji: 12.17

jsz/kd

      

Czytaj także

Czarny humor. Świadczy o naszej inteligencji?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 15:12
Według wyników badań opublikowanych przez czasopismo "Cognitive Processing" osoby z poczuciem humoru wykazują się wyższym ilorazem inteligencji. Czy w naszym mózgu istnieje ośrodek odpowiadający za poczucie humoru?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak działa aparat słuchowy?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 16:21
- To bardzo skomplikowane urządzenie, które nie wzmacnia wszystkich częstotliwości dźwięków wokół nas, ale w inteligentny sposób wybiera te, które ułatwią nam zrozumienie sensu m.in. rozmów ludzi, a wyeliminują szumy - mówili przedstawiciele Demant Technology Centre.
rozwiń zwiń